Electrocasnice si aparatura, sfaturi

Buna, am si eu o probelma legata de filtrul de cafea, care s-a stricat dupa 3 ani de folosire. Nu stiam ce are de nu mai merge, ca butonul era aprins si intra curent... si l-am desfacut si am vazut ca teava in forma de u din el prin care trece apa este colmatata de la depunerile de apa de robinet. (Stiu ca nu e scump un filtru, dar eu am ambitia sa imi repar lucrurile singura si m-a costat ceva filtrul ala cand l-am luat asa ca nu ma puneti sa iau alt filtru, l-as fi luat fara sa mai intreb ceva. ) Intrebarea e daca exista o solutie care sa curete depunerile de calcar sau ce o fi el, din chestii din astea prin care trece apa potabila. Adica nu calgon sau altele, cum sunt cele pentru masina de spalat, ci speciale... PS Cu o sarmulita nu se ia prea mult din depunerea intiala, chiar am nevoie de o solutie. Intrebarea doi: stiu ca exista filtre de apa pentru robinet, ca sa fie apa mai putin dura, ca m-am ingrozit cand am vazut cata "piatra" inghitim cand bem apa de la robinet... asadar ce optiuni as avea pentru a-mi face apa de la robinet de acasă "băubilă"?
Raspund la prima intrebare pentru ca la a doua nu stiu. Exista solutii care chiar asa se numesc anticalcar pentru cafetiere, mai sunt si solutii anticalcar pentru fier de calcat. Se folosesc asa - se umple cafetiera cu apa, se puna jumatate din cantitatea de solutie si se da drumul la filtru, dar NU faci cafea cu acea apa, pentru ca e ca orice solutie anticalcar si poate fi toxica. Uite am gasit la altex un exemplu, e 15 lei http://www.altex.ro/solutie-anticalcar-pentru-cafetiere-wpro-329
Pentru ca la prima intrebare s-a raspuns, am gasit eu o solutie la cea de-a doua. Sper sa va fie utila recomandarea!
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.