Efectul de oglinda si pasarile

Eu am o constructie cu ferestre foarte mari si pana sa improvizez apoi sa gasesc o solutie pe termen mai lung prea multe pasarele si-au gasit sfarsitul lovindu-se de geam. Foarte trist. Ferestrele sunt termopan, sticla neacoperita dar efectul de oglinda si suprafata suficient de mare au inselat perceptia bietelor pasari. Doua vrabiute s-au ciocnit frontal cu un zgomot asurzitor, una s-a ridicat dar sansele ei de supravietuire au fost minime chiar daca si-a luat zborul. Am gasit in Canada o solutie si am achizitionat niste benzi cu care am plicat pe sticla siruri regulate de patrate. Figurile regulate indica pasarilor ca este ceva artificial, nu este cerul sau vegetatia reala. Efectul de oglinda este ingrozitor, o acoperire care-l accentueaza e si mai rau. S-au gandit producatorii si la acest aspect? Tot mai multe cladiri au suprafete vitrate din ce in ce mai mari.
Exista autocolante in forma de pasari rapitoare cam de dimensiunea palmelor. Acestea se lipesc pe geam in diverse zone. Din interior poate arata ciudat sa lipesti pasari pe geam, dar scopul e tocmai acesta de a preveni alte pasari sa se ciocneasca de suprafara vitrata. In plus pasarile lipite arata mai bine decat niste patratele :)
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.