Economie de energie iarna. Temperaturi minime in casa?

Buna, am si eu o discutie de sezon: am auzit ca o scadere a temperaturii dintr-o camera cu numai 1ºC inseamnă o economie de energie de 6%. E adevarat si in ce conditii? Mie mi se pare destul de mare economia. Buuun. Daca e adevarat, mai am o intrebare: care e minimul de temperatura corect pentru corpul omenesc, acum iarna, intr-o casa? Eu ma gandesc ca pot sa scad temperatura in camera mea nu doar cu un grad, ba chiar cu 2, deci fac o economie de 12% deja si sa nu simt diferenta de temperatura. Mai departe... daca ma obisnuiesc cu noua temperatura, pot sa mai scad iar gradele si tot asa, pana la limita minima. Dar care e limita minima?
Se recomanda ca temperatura din sufragerie sa fie in jurul valorii de 20ºC iar in dormitoare un pic mai mare, ar trebui sa aiba valoare de 22ºC. Cam astea ar fi valorile minime recomandate pentru confortul termic. Sper ca informatiile va pot fi utile.
Va recomandam sa incercati incalzirea cu panouri in infrarosu. Prin natura faptului ca incalzesc oamenii si obiectele, veti simti o caldura placuta si uniforma, venind din toata camera. In acest fel veti putea sa dati temperatura termostatului mai jos pentru a salva din energie, daca doriti acest lucru. Dar, suntem convinsi ca folosind panourile noastre nu va veti mai teme de facturile la energie. Sa nu uitam de efectele benefice asupra sistemului imunitar... Cu stima, Echipa TCZ
Panourile de incalzire in infrarosu lung produc incalzirea oamenilor si a obiectelor si consuma numai 0,5 Kw pentru 10 Metri patrati ! Tinand cont ca functioneaza numai 6-7 ore pe zi in zilele friguroase, va lasam sa faceti dvs calculul. Sau... va putem ajuta: 100 mp acoperiti de 5Kw x 7 ore x 30 zile x 0,17 RON = 178 Ron lunar la 100 mp. Fara alte fire trase prin casa, doar o alimentare simpla la curent si un termostat care sa controleze fiecare camera independent. Diferenta intre aerul de langa tavan si cel de la podea, numai 2 grade! NU veti mai incalzi aerul ! Va dorim sarbatori fericite si...calde Dipl.Ing.Mihai Comanescu 0762958624 Total Comfort Zone, www.tcz.ro vanzari@tcz.ro
(post editat de moderator)
Observațiile moderatorului:

Acest post a fost mutat la acest subiect de catre moderator, in urma publicarii de catre autor la un subiect necorespunzator!

Cred ca ati ramas cu nostalgia dupa timpurile demult apuse.De ce sa nu "va puneti o haina in plus, chiar pufoica?"
Cred ca nu despre asta vorbeam eu, ma interesa cost minim la o temperatura normala pentru corp. Oricum românism mi se pare mie sa fii si sarac, si cheltuitor...
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.