Doresc sa izolez tavanul unei case doar parter cu 25cm vata de sticla. Nu exista placa peste parter, sunt doar grinzi de 15cm grosime, peste care este...

Doresc sa izolez tavanul unei case doar parter cu 25cm vata de sticla. Nu exista placa peste parter, sunt doar grinzi de 15cm grosime, peste care este batuta scandura in pod. Imi este clar cum se monteaza primii 15 cm de vata, intre grinzi. Intrebarea mea e: cum se monteaza/fixeaza cei 10cm de vata de sub grinzi? Si o alta intrebare: la tavanele izolate cu vata este posibil ca, in loc de acoperire cu gips carton, sa se aplice tencuiala? In acest caz ar mai fi nevoie de folie bariera de vapori?
In locul tau as folosi totusi placile de gipscarton sau macar o placare cu scandura sau OSB. Tencuiala pusa pe vata respectiva nu cred ca va reusi sa stea pe tavan. Exista niste bride pentru prinderea profilelor de gipscarton la tavane. Acestea se pot prinde pe grinzi iar la capatul lor poti prinde sipci de lemn sau profile de gipscarton. Iti mai trebuie si niste profile perimetrale. Inainte de a monta orice finisaj este obligatoriu sa montezi o folie bariera impotriva vaporilor ( poti incerca cu o folie de polietilena). Aceasta o lipesti cu banda dublu adeziva pe sipci sau pe profile. O seara buna!
Salut, eu te sfatuiesc sa aplici spuma poliuretanica 3cm celule inchise sau 15cm cel.deschise. Realizeaza o izolatie termica net superioara fata de vata si la bani mai putini. Analizeaza si aceasta varianta. Finisajul il faci din rigips, fara tencuieli old-style. Spuma+rigyps - eficient, curat si la un pret bun. Despre spuma te poti documenta pe www.izohaus.ro
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.