Curățat perete

Hello! Aș dori să vă întreb legat de modul de curățare al unui perete: Pentru o cameră din apartamentul meu, am zugravit cu un albastru deschis (dacă e nevoie de cod, pot face rost) de la Savana, superlavabilă, culoare mată. Acum ceva zile am văzut niște pete pe perete, cred că erau de grăsime dar nu aș putea fi sigur și am încercat să șterg (tamponez, mai exact) cu apă călduță și o cârpă curată, moale. Dar nu s-a dus. Și cumva, am făcut o dâră pe perete (imagine 1). Am încercat să șterg cu o combinație de apă călduță + oțet / bicarbonat de sodiu și apoi să tamponez cu altă cârpă, cu apă călduță. Am încercat și combinația apă călduță + puțin de tot detergent de vase sau săpun lichid. Nicio combinație nu a dat niciun fel de rezultat, nicio diferență în bine. Nu am exagarat cu aceste soluții, am pus puțin în mai multă apă. Încă mai am vopseaua și am dat într-un colț discret să văd dacă, după uscare, devine aceeași nuanță. Menționez că nu am diluat vopseaua cu nimic. Din păcate, după mai mult de 10 ore, în acea zonă pare ud, deci nu a devenit aceeași culoare (imagine 2). Știu că varianta finală este să rezugrăvesc în cameră, dar voiam să știu dacă mai pot face ceva cât să mai estomez din pată. Știu că nu pot face ca înainte, sunt conștinent, dar poate o mai pot șterge cumva, să nu mai fie așa vizibilă. Mulțumesc frumos! O zi bună!
ai reusit? asa mi-am batut si eu capu cu asta, acum am vazut ca se fabrica la suceava niste panouri de interior care se curata rapid. apk art panel se numeste firma care le produce...au si un site, parca , aapanel.ro
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.