Cum se verifica buna functionare a unui panou radiant,adica eficenta lui. am in casa mai multe panouri,dar am banuiala ca unul nu functioneaza la...

cum se verifica buna functionare a unui panou radiant,adica eficenta lui. am in casa mai multe panouri,dar am banuiala ca unul nu functioneaza la parametri multumesc
Buna ziua ! Referitor la buna functionare a panourilor radiante in infrarosu : - sistemul care genereaza caldura nu poate functiona decat la capacitate maxima (100%). Acesta nu poate functiona doar la jumatate sau un sfert din capacitatea sa - functionarea unui panou se poate verifica cu ajutorul unui aparat de masura : se masoara valoarea amperajulului panoului (in functionare) si tensiunea de alimentare - in functie de valorile masurate se afla puterea panoului si se determina daca aceasta are aceeasi valoare cu cea inscrisa pe eticheta acestuia - exista posibilitatea ca puterea panoului radiant sa nu fie suficienta pentru suprafata incaperii in care este montat si atunci acesta nu poate ridica temperatura la valoarea dorita - daca panoul radiant nu este izolat termic pe spate, atunci o mare parte din caldura degajata de acesta se pierde Cu stima, Alexandru Cios Sc Cipec Srl office@cipec.ro / 0213455546 / 0723508498
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.