Cum se curata tapetul?

Ma confrunt de ceva timp cu o mare problema. Si anume: am intr-o camera tapet si il am de foarte multi ani. Specific ca in camera aia fumez atat eu cat si musafirii mei. S-a murdarit si de praf si de fumul de tigara. Ma intereseaza sa stiu daca exista vreo solutie pentru curatarea lui fara a-l deteriora, iar daca exista asemenea solutie as dori sa stiu cat este de eficienta. Nu as vrea totusi sa renunt la tapet. Stie cineva? Multumesc anticipat!
In primul rand conteaza foarte mult ce tip de tapet ai, nu poti folosi aceleasi metode de curatare pentru toate tipurile. Spune-mi te rog cum este tapetul? - tapet vinilic - tapet lavabil - tapet din material textil - tapet hartie - tapet din fibra de sticla Altfel nu te putem ajuta :)
Daca tapetul este din hartie, poti sa faci exact cum am procedat si eu. Intai de toate trebuie sa aspiri tapetul, pentru a te asigura ca nu sunt impuritati. Tapetul din hartie se curata cu carpe moi uscate sau putin umede, poti folosi si perii moi. Ai grija sa-l cureti de jos in sus pentru a se evita patrunderea apei sub tapet.
interesant. nu stiam ca se poate curata tapetul. astept cu interes solutii si pentru celelalte tipuri de tapet. mama are tapet de peste 5 ani de zile si i-ar prinde bine o curatare. intre timp incerc sa aflu ce tip de tapet a ales.
Buna, eu am intr-o camera tapet semilavabil si pot spune ca se curata extrem de usor. Este suficienta o carpa moale si umezita intr-o solutie cu apa+ sapun sau otet -musai carpa sa fie de culoare alba astfet incat sa nu se decoloreze pe tapet. Evit sa folosesc detergenti din comert, fiindca mi-e teama ca il vor deteriora. Dupa curatarea cu carpa umeda, eu il curat si cu una uscata.
Salut, am intampinat si eu aceeasi problema, dar a trebuit sa renunt la el fiindca era din hartie si se cam deteriorase. Pe langa faptul ca arata murdar, isi pierduse si culoarea. Acum am doar lavabil pe pereti, momentan am renuntat la ideea tapetului, cel putin pana cand voi dispune de niste bani sa-mi iau ceva de calitate. Tu ce fel de tapet ai?
Inca nu m-am apucat de treaba, tapetul este de hartie. Herme, tu cu ce solutii ai incercat sa-l cureti ? M-am gandit sa curat intai intr-un colt in care nu se observa (si anume dupa canapea) si daca se va face urat, atunci am sa-l scot definitiv.
In cazul meu curatarea tapetului a constat doar in stergerea lui de praf cu o carpa uscata. Din cate stiu este exclusa curatarea cu carpa umeda sau cu orice fel de solutii de curatare, fiindca risti sa-l rupi sau sa-l deteriorezi si mai rau. Nu m-am complicat fiindca stiam ca nu-i mai pot scoate fata si oricum il aveam de ani de zile, ma plictisisem de el si acum parca e mai luminoasa camera. Totusi ai putea sa incerci sa-l cureti cumva poate te ajuta cineva cu vreo idee si vezi ce se intampla...daca ti-a reusit, anunta-ma si pe mine...sunt curios :D. Sa ai succes!
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.