Cum scapi de daunatori in casa (gandaci, furnici etc.)

Din ciclul life is for sharing, m-am gandit ieri sa deschid postul asta, unde sa ne dam solutii unii altora. Ca eu am avut de suferit rau de pe urma gandacilor si chiar daca am gasit rezolvarea sper sa fie de folos altora sfatul meu. Nu vreau sa fac reclama, dar ma chinuiam de ceva timp cu tot felul de solutii si gandacii aia au aprut din senin in iarna asta si parca mai rau se inmulteau zi de zi. A fost o intreaga saga, dar eu va spun numai as ape scurt cam prin ce am trecut. Ma trezeam noaptea si cand aprindeam lumina fugeau gandacii care incotro. Intai erau mai rari, dar dupa aia vedeam cate 3 - 4 deodata si nu mai stiam ce sa fac cu eu. Normal ii alergam si ii omoram. La inceput cu un papuc, saracii vecini ce or fi crezut cand pocneam noaptea pe dusumea de parca spargeam nuci? Dupa aia, de panica si greata incepusem direct cu piciorul gol sau cu mana. Si mai rau imi era greata... Degeaba. Cand venea mama la mine era toata plina de istericale, ma acuza ca nu fac curat si ca de-aia s-au facut gandaci. Degeaba tipam ca eu spal si curat frecvent, ca nu ma credea. Eu zic si acum ca de la umezeala s-au facut, dar oricum nu mai conteaza. Atat pot sa spun, ca eram plina de spume pe tema asta. Ei, si ieri mi-a zis cineva sa iau spray-ul asta, K300 il cheama, si l-am luat. Am dat vreo 12 lei pe el. Si imediat ce am terminat curatenia am pus mana sa dau cu el... Stiti cum merge? Instant! Am dat cu el pe sub chiuveta, pe langa si in spatele dulapului de deasupra chiuvetei. Au inceput gandacii in nici 2 minute sa iasa din gaurile lor, sa cada din spatele dulapului si sa misune ametiti pana intepeneau cu picioarele in sus. Am incercat puterea spray-ului direct pe unul mai mare si cand i-am dat in nas a intepenit cu totul. M-as fi jucat mai mult, ca trecusem in faza de sadism (Mori, nenorocitule!) dar m-a luat tusea si ameteala de la spray, asa ca m-am potolit. M-am dus la geam sa respir. E tare, tineti geamurile deschise daca dati. Cand m-am intors, am adunat recolta si am pozat, ca sa ma laud. Azi am plecat de-acasa si am strans toate vasele de langa chiuveta si am dat iar cu spray, am lasat geamul deschis. O sa fac asta toata saptamana. Daca or mai fi ramas oua de pui (ca inteleg ca pe astea nu le distruge otrava) si mai ies animale invadatoare din ele, o sa se rezolve soon. Cam asta... Daca aveti si voi de-astia rosii apelati cu incredere la spray-ul asta, nu stiu cine il produce, dar e cel mai bun din ce am folosit.
Din experienta va descriu 2 metode de a scapa de gandacii de bucatarie si de furnici : 1. metoda chimica -am utilizat Coopex si am dat de 7 ori la termen de o saptamana, mergand pe principiul ca oulele depuse vor ecluziona si vor iesi generatii noi; 2. am utilizat var nestins si l-am presarat dea lungul zidurilor casei; furnicile au disparut. am utilizat o solutie cu Boia iute si usturoi zdrobit si macerat in apa( 3 capatani la 1 L apa) si am dat pe peretii exteriori; au disparut inclusiv mustele. Marin
Sunt ingrozita , imi apar gandaci la bucatarie NON-STOP , apartamentul a fost renovat , schimbat tocatie , absotul totul nou , dat de gandaci all over the place , si surpriza dupa un an au aparut . Am folosit Raid spuma , Taifun solutie , Fiprocid silutie , Regentox fiole , SaniTox solutie , SuperKiller 25C solutie , am aparat cu ultrasunete si electromagnetice.....de pomana.....CE SA FAC !!! NEED HELP !! P.S curatenie este , nu resturi murdare deci....
s-a creat un focar undeva in bucatarie, altfel nu se explica. Trebuie sa verificati gresia, faianta, tocurile, etc. cu siguranta exista un loc unde nu a fost etanseizat. Si eu am patit-o, undeva la baza peretelui astupat de masca de bucatarie s-a desprins chitul de rosturi si era un mare gol sub faianta ideal pentru o familie de gandaci. stateau acolo pana trecea efectul otravii banuiesc si pe urma ieseau ca pe bulevard :) dupa ce am astupat toate aceste locuri totul a revenit la normal. Succes !
Oameni buni va dau o solutie care pe langa ca va scapa DEFINITIV de orice taratoare nu miroase delic si are un efect indelungat. Principiul este urmatoryl: vine gandacul gusta pleaca acasa imbolnaveste pe ceilalti. daca vin altii sa manance din cadavre acelasi efect. Este extraordinar. Azi pui si de maine nu mai vezi nimic. Credeti ma pe cuvand NU FAC RECLAMA. Se numesteMaxForce IC,
Oameni buni va dau o solutie care pe langa ca va scapa DEFINITIV de orice taratoare nu miroase delic si are un efect indelungat. Principiul este urmatoryl: vine gandacul gusta pleaca acasa imbolnaveste pe ceilalti. daca vin altii sa manance din cadavre acelasi efect. Este extraordinar. Azi pui si de maine nu mai vezi nimic. Credeti ma pe cuvand NU FAC RECLAMA. Se numesteMaxForce IC,
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.