Foarte important inainte de planificarea mobilierului de bucatarie, atunci cand construiesti o casa, este planificarea spatiului si compartimentarea bucatariei. Desi si inversul este valabil deoarece mobilarea tine de elementele constructive sau asa zisele "mici detalii": acces, geamuri, tevarie, centrala... Orice coltisor dintr-o casa are personalitatea ei... dar in acelasi timp trebuie sa fie functionala si sa aiba o utilitate. Bucataria cu atat mai mult! Atunci cand gandim o bucatarie trebuie sa avem in vedere urmatoarele: - planificarea unui spatiu suficient pentru depozitare (si aici eu am identificat 2 tipuri - consumabile si chestii permanente) - evaluarea unei zone pe care o numesc UDA - ghiuveta, spalator, uscator... - dimensionarea pesimista a unei zone de preparare (mie unul nu imi ajunge niciodata spatiul pentru taiat, disecat animale si alte activitati PRE gatire) - zona de gatit (plita, aragaz, cuptor, hota si asa mai departe) La primul punct mi-am dat seama ca toata vesela si tacamurile (avand o familie numeroasa) ocupa un spatiu destul de mare atat in depozitare cat si imediat dupa masa... De aceea am incercat sa amenajez dulapurile cu craticioare, vesela si alte oale in doua dulapuri orientate pe colturile bucatariei. Cu cele mai voluminoase in zonele de jos si cele mai mici sus... evident, tacamurile sunt in sertare la nivelul blatului. Consumabilele (reprezentate de zahar, ulei, faina, mirodenii...) trebuie sa fie accesibile usor dar si depozitate adecvat si oarecum departe de orice sursa de caldura, umiditate si lumina... Singura mea problema este daca o debara este necesara sau un moft de la bloc! Intr-adevar este extrem de utila dar mie mi-a scos peri albi in perioada de glorie in care se nastea proiectul casei mele. Si am concluzionat ca mai este mai buna o bucatarie generoasa in care sa imi simplific viata printr-o mobilare si amenajare eficienta. Atasat o poza cu bucataria visurilor mele (cu spatiu de luat masa cu tot) asa cum NU mi-am permis dar va urez tuturor!