Cum imi aleg salteaua potrivita?

Buna, cine imi poate veni in ajutor cu cateva criterii pentru alegerea corecta a saltelei pentru pat? Cea pe care o folosesc momentan este destul de veche si nu mi se mai pare confortabila deloc. Am vazut ca exista pe piata o gama foarte variata de modele (cu arcuri, poliuretanice, ortopedice, cu memorie etc.) incat, mi se pare destul de dificil sa aleg. Imi poate usura cineva munca? :D Merci
Pentru mine conteaza foarte mult materialul din care este confectionata salteaua, astfel incat aceasta sa previna umiditatea sau transpiratia pe timp de vara si sa mentina caldura pe timp de iarna. Nu optati pentru o saltea moale, aceasta trebuie sa fie elastica si tare pentru o sustinere corecta a corpului si coloanei vertebrale -o saltea buna trebuie sa preia forma corpului am gasit chiar pe site un producator cu o gama foarte larga de saltele din puf de gasca, bambus, lana, cu memorie etc. Gasiti acolo si o descriere detaliata cu poze pentru fiecare model, plus datele de contact ale producatorului. Spor la cautat!
Linkuri
Cistiana, O saltea bună, indiferent ca este pe arcuri sau poliuretan, trebuie să menţină corpul într-o poziţie neutră, să ofere suportul adecvat coloanei vertebrale şi să o alinieze cu umerii, şezutul şi călcâiele. O saltea prea fermă pune presiune pe aceste puncte de sprijin, alta prea moale nu oferă suportul necesar. Alegerea perfectă este între cele două extremităţi. Este bine de ştiut că un rol important îl joacă şi temperatura/umiditatea camerei. Benzile de aerisire şi un matlaseu de calitate asigură o aerisire corespunzătoare în timpul somnului. Oricare din saltelele de la Green Future satisfac cerintele de mai sus ca si functionalitate pentru o pozitie corecta a corpului in timpul somnului. Sunt produse de calitate superioara fabricate in Romania si au in componenta materiale unice pentru piata interna (bambus, lana, puf de gasca, nanofibra-inlocuitor de puf de gasca). Consilierii din magazinele noastre te pot indruma in directia potrivita in functie de cerintele tale (arcuri vs poliuretan, diversele materiale de acoperire si particularitatile lor, bugetul alocat). Daca te hotarasti sa achizitionezi online si ai nevoie de mai multe informatii website-ul nostru are un continut bogat in informatii sau te pot asista cu cea mai mare placere. O zi excelenta! Gabriel - GREEN FUTURE
Linkuri
Multumesc mult pentru detaliile oferite, am sa analizez site-ul cu interes. Mi se pare foarte o.k faptul ca toate modelele voastre de saltele, indiferent de model, indeplinesc toate conditiile unei saltele bune...acum sper sa gasesc ceva potrivit pentru mine. Multumiri inca o data!
O saltea buna nu mucegaieste, este bine aerisita, materialele din care este confectionata sunt antialergeni, are doua fete (una de vara si una de iarna). Eu mi-am luat de la expert-saltele.ro si am fost multumita ca mi-au livrat-o acasa repede. Mi-a placut ca magazinul are toate tipurile de saltele, de la diferiti producatori si erau detaliat descrise: cu arcuri, fara arcuri, care sunt bune pentru spate, ce materiale contin, care sunt eco, etc. Au marime pentru aproape orice pat. Tu ce pat ai? Single sau dublu? Ai vreo problema la spate, adica iti trebuie saltea medicinala?
Am un pat dublu, cu dimensiuni 180 x 200 cm. Probleme cu spatele nu am, insa sunt "fericita" posesoare a unei rinite alergice. Faptul ca ai adus in discutie cuvantul antialergeni m-a facut sa-mi dau seama ca imi trebuie, in primul rand, o saltea antialergica. Ai vreo idee despre o astfel de saltea? multumesc mult
Am dat un search si-am gasit-o pe asta http://www.expert-saltele.ro/saltea-memory-foam-h23-previ-180x200 Eu am ales de la Magnicare, dar nu stiu daca au pe dimensiunea ta. In schimb asta de la Previ sigur e antialergeni, scrie acolo la detalii din ce e facuta, ce proprietati are, etc.
Merci mult, cu siguranta este o saltea de calitate, totusi depaseste bugetul de care dispun momentan. Poate faptul ca este o saltea cu memorie creste pretul...si nu am vazut in descrierea produsului mentionat faptul ca este o saltea antialergenica :(...mai caut. In legatura cu saltelele cu memorie, am citit un articol ca nu sunt tocmai potrivite pentru oricine si ca unele persoane s-au ales cu alergii ale ochilor si pielii, sinuzite, astm, probleme respiratorii etc. de la o asemnea saltea. O fi adevarat?
Ciudat, eu am vazut ca scrie ca e antialergica si antibacteriana. Am dat search in browser si am gasit asta: "acarienilor si alergenilor". Nu stiam despre problema cu alergiile, probabil ca nu este adevarat daca salteaua este tratata. Cat despre pret, au unele si mai ieftine, dar eu am dat una la intamplare, care am considerat ca e mai buna, dar tu stii cel mai bine ce ti se potriveste. Sau poti sa suni la Expert Saltele ca sa ii intrebi ce mai au mai ieftinache si sa fie si antialergice sau antialergeni, ma rog. Cu mine s-au purtat frumos, nu stiu ce sa zic. Succes!
Multumesc pentru ajutor Bella, cred ca cel mai bine o sa sun sau dau o fuga pana la showroom-ul lor de pe bulevardul Ghencea (gasit adresa pe site-ul lor). Sper sa gasesc ceva potrivit. Merci inca o data!
Va recomand cu incredere salteaua Memory Touch a celor de la Somproduct. Este o saltea exceptionala. Am testat-o in showrom-ul lor Lumea Somnului din Bd. Ghencea , in cadrul Home&Design Mall. Dupa o zi am avut salteaua livrata acasa. Nu am dormit asa de bine de cand sunt. Regret ca am tot amanat schimbarea saltelei vechi de cativa ani. Livrare gratuita, 2 perne memory anatomice cadou, garantie si consiliere de exceptie. http://www.ramedepat.ro/saltele/saltele-memory/saltele-memory-touch-14cm-spuma-hr-2cm-memory.html
Am vazut pe site-ul lor ramedepat.ro ca au magazin in Bucuresti, Brasov, Cluj si Baia Mare. Daca nu ai posibilitatea de a merge la ei in magazine pentru testarea saltelei iti ofera o perioada de incercare de 10 zile, daca pui comanda online. Am pus comanda pe site, am primti salteaua fara nici o problema. ( livreaza cu Fun). Consiliere, livrare, produs - nota 10. Multumesc de recomandari. Numai bine
La recomandarile de aici am intrat pe www.expert-saltele.ro si pot confirma ca este un magazin de incredere, cu produse de calitate - cel putin saltelele marca Previ, de care am luat eu.
1 aloci bugetul 2 stabilesti ce saltea ti se potriveste ( arcuri, spuma, memory, latex ); restrangi aria de cautare la cateva oferte / magazine.- sa va orientati catre un producator.. 3 citesti review-urile celor care au cumparat produsul respectiv 4 cumperi. Inainte de pct. 4 cauta raspunsurile la urmatoarele intrebari: Din ce este fabricata salteaua ? Pentru saltelele pe arcuri: care este tipul arcurilor, densitatea acestora (numarul), grosimea sarmei din care sunt confectionate arcurile, grosimea si densitatea staturilor de suprafata, materialul si tipul husei ( tratata antialergenic, detasabila sau nu, cu doua fete sau nu). Densitatea arcurilor si grosimea sarmei din care sunt confectionate va asigura de durabilitatea unei saltele pe arcuri. Pentru saltele memory sau cu spuma HR : grosimea si densitate spumei de memorie, densitatea miezului de spumă, grosimea si materialul din fiecare strat, materialul de suprafata, husa. Pentru saltelele cu Latex: Grosimea si densitatea stratului de Latex, precum si a miezului de spuma; tipul Latex-ului folosit, anatomic. (5 zone, 7 zone etc) Pretul are transportul inclus ? Care este termenul si conditile de returnare ? Care este perioada de grantie si conditile de garantie ? (Inocuirea saltelei sau reparatia acesteaia ?) Bafta ! Ps. eu am optat pentru o saltea si un pat de la SomProduct. : http://www.ramedepat.ro/paturi/pat-metalic-negru-cu-insertii-lemn-cires-cortina.html http://www.ramedepat.ro/saltele/saltele-bio/saltea-cu-spuma-hr-si-lana-20-cm-grosime.html
Mi-am luat si eu anul trecut o saltea de la Somproduct, super ok!!! Am optat pentru salteaua Vasco Memory cu husa detasabila. M-am obisnuit foarte mult cu aceasta saltea si imi pare rau ca nu m-am gandit mai repede sa mi-o comand, avand in vedere ca am dormit pe o saltea pe arcuri care mi-a dat dureri de cap si de spate cativa ani la rand :)) Sunt foarte multumita de aceasta saltea.Am luat-o la un pret foarte bun, am primit perne si transport gratuit la domiciliu. Acum vreau sa comand si un pat pentru camera oaspetilor si ma gandesc sa comand tot de la ei ca au produse de calitate si am prins incredere in serviciile oferite de ei plus ca mai au si oferte la paturi. Mi-a atras atentia patul Calenza http://www.ramedepat.ro/paturi/pat-monaco-cube.html si ca sa beneficiez de cei 200 Ron reducere la pat o sa iau si o saltea tot cu memory. Asa ca va recomand si voua. Merita!
Dna Popovici ma faceti sa rad... dar ma bucur ca nu mai aveti dureri de cap de la saltea...
Am fost astazi sa cumpar o saltea de la Saltex Pantelimon, ca sa aflu, dupa ce am achitat suma de 1042 lei si am intrebat cand mi-o aduc acasa, ca transportul nu este inclus si ca mai trebuie 206 lei. Am ramas putin mirat si am considerat ca nu este asa o distanta mare pana La Diham si ca pot sa mi-o puna pe masina, ca au mai dus si altii la Sibiu, Campina, s.a.m.d. Mi-au dat un bon fiscal si m-au trimis la depozit. Cand am ajuns la depozit, am dat peste o femeie, care a adus salteaua si a aruncat-o pe masina si a plecat, nu mai spun ca ma oferisem s-o car eu si foarte iritata, mi-a raspuns ca ea stie mai bine ce are de facut. Am asteptat in speranta ca imi aduce ceva pentru a lega salteaua cand!?, ce sa vezi, ma apostrofeaza, ca de ce nu mi-am adus franghii sa leg, am rugat-o sa-mi dea putin scoci, mi-a zis ca nu am scoci pentru asta. Nu stiu ce sa intamplat dar am impresia ca era si intr-o stare euforica, pentru ca ce a urmat este greu de explicat, fiindca a inceput sa injure sa ne caracterizeze in tot felul ca sa mergem la "alea" (secretaro-casiere), sa ne dea scoci. Am renuntat, m-am dus cu bonul inapoi la secretaro-casiere si mi-am luat banii, dupa ce mi-au zis ca; trebuia sa o rog frumos pe respectiva. Ne-am trezit ca a intrat "femeia" pe usa, cu o falca in cer si una in pamant zicandu-i sotiei ca: -Vin-o fa tu sa vezi ce am in sticla, ca am apa, tu esti alcolista, unflat-o! Imi pare rau ca am ajuns la acest magazin saltex. Sa le fie rusine pentru relatia cu clientii. Deplorabil!
Am fost astazi sa cumpar o saltea de la Saltex Pantelimon, ca sa aflu, dupa ce am achitat suma de 1042 lei si am intrebat cand mi-o aduc acasa, ca transportul nu este inclus si ca mai trebuie 206 lei. Am ramas putin mirat si am considerat ca nu este asa o distanta mare pana La Diham si ca pot sa mi-o puna pe masina, ca au mai dus si altii la Sibiu, Campina, s.a.m.d. Mi-au dat un bon fiscal si m-au trimis la depozit. Cand am ajuns la depozit, am dat peste o femeie, care a adus salteaua si a aruncat-o pe masina si a plecat, nu mai spun ca ma oferisem s-o car eu si foarte iritata, mi-a raspuns ca ea stie mai bine ce are de facut. Am asteptat in speranta ca imi aduce ceva pentru a lega salteaua cand!?, ce sa vezi, ma apostrofeaza, ca de ce nu mi-am adus franghii sa leg, am rugat-o sa-mi dea putin scoci, mi-a zis ca nu am scoci pentru asta. Nu stiu ce sa intamplat dar am impresia ca era si intr-o stare euforica, pentru ca ce a urmat este greu de explicat, fiindca a inceput sa injure sa ne caracterizeze in tot felul ca sa mergem la "alea" (secretaro-casiere), sa ne dea scoci. Am renuntat, m-am dus cu bonul inapoi la secretaro-casiere si mi-am luat banii, dupa ce mi-au zis ca; trebuia sa o rog frumos pe respectiva. Ne-am trezit ca a intrat "femeia" pe usa, cu o falca in cer si una in pamant zicandu-i sotiei ca: -Vin-o fa tu sa vezi ce am in sticla, ca am apa, tu esti alcolista, unflat-o! Imi pare rau ca am ajuns la acest magazin saltex. Sa le fie rusine pentru relatia cu clientii. Deplorabil!
cred ca bugetul si calitatea trebuie sa fie primele lucruri la care sa te gandesti cand alegi o saltea. eu am una de la Somproduct de vreo 2 ani si e in aceeasi stare ca atunci cand am cumparat'o. intr-adevar , am avut si grija, am intors'o la cateva luni etc. si e important sa va uitati la garantie, sa fie REALA ! eu am vrut sa iau pt socri o saltea din ikea unde promit ei 25 de ani de garantie si cand am intrat in detalii am simtit ca isi bat joc de mine : garantia nu se oferea pentru PFA si pers juridice si daca ei nu mai aveau componentele saltelei peste 5-8 ani atunci tu pierdeai garantia..iti motivau ca acele saltele nu se mai fabrica etc. bullshit cum s-ar zice
Cateva sfaturi pentru alegerea saltelei: Un prim lucru de care trebuie sa tii cont este bugetul. Calitatea saltelei trebuie să permită utilizarea acesteia pentru o perioadă lungă de timp făra a-și pierde proprietațile. Salteaua trebuiesă susțină în mod corect coloana vertebrală Salteaua optimă trebuie să permită circularea aerului în structura interioară Compoziția saltelei este, de asemenea, foarte importantă Salteaua trebuie să fie tratată împotriva microorganismelor http://www.noapte-buna.ro/
Recomand ori latex ori cu spuma cu memorie: http://timez.ro/pareri-saltele-cu-spuma-memory-sau-saltele-cu-latex/
Linkuri
Mai zilele trecute am achizitionat o saltea de pat de la SomProduct...cu nume frumos ..Supreme...zici ca dormi pe asfalt....este indesata cu buret tare,de cea mai buna calitate.....de o saptamina nu mai dorm....am primit-o cu Fan Curier...ca deh...era inclus in pret transportul...a venit murdara...murdara...murdara...cu husa agatata in citeva locuri....cu certificatul de garantie modificat grosolan cu carioca....de la 2 ani...la 10...calitate......reducerea de pe site de 45 de roni...este o minciuna......din curiozitate am luat satelitul...si m-am prezentat la Baia Mare pe strada Electrolizei numarul 60....si ....ce sa vezi???...o casa darapanata...cu gard parca dupa bombardament.....dar cu firma...Vindem saltele de pat naturale.....ATENTIE DE LA CINE CUMPARATI SALTELE......
Va recomand din toata inima o saltea din latex natural. Eu am cumparat una acum 1 an de pe site-ul salteleacasa.ro. Dorm pe aceasta saltea fara perina,atat de confortabila este, cu toate ca am cumparat tot de la ei si 2 perini din latex. Salteaua mea este Latex Lux Ekon (la dimnesiunea de 140/200 cm a costat 1300 lei-merita. Transportul a fost gratuit.)
Din cate stiu eu saltelele de la Ekon nu sunt decât 20% naturale, în rest sunt sintetice.
Eu am apelat la sfaturile celor de la www.saltele-online.ro Am inteles ca nu pretul trebuie sa fie principalul criteriu de alegere, ci afectiunile de care suferim. Conteaza foarte mult sa mergi intr-un showroom si sa testezi saltelele. Eu nu am dat gres cand am luat salteaua pentru noua casa.
Buna ziua, Numele meu este Bufan Octavia şi reprezint departamentul Customer Sucess în cadrul companiei Somproduct. Deviza ‘SomProduct, Inspiring Comfort’ este cea care ne motiveaza in fiecare zi, dorinta de a crea si de a oferi produse care sa imbunatateasca nivelul de confort al fiecarui cumparator. Dumneavoastra ati achizitionat salteaua Supreme, un produs al carei grad de fermitate este trecut si pe site ca fiind o saltea tare. Deoarece suntem diferiti, fiecare din noi avem nevoie de alte produse care sa ne multumeasca si sa ne ofere ceeea ce dorim. De aceea, Somproduct ofera posibilitatea de returnare sau de schimb a produselor achizitionate. In cazul saltelelor, acest termen este de 60 de zile. Ati mentionat faptul ca husa era murdara. Banuiesc ca va referiti la husa textila de transport care acopera suplimentar salteaua, peste folia in care este ambalata initial. Acea husa se indeparteaza dupa receptia coletului si se arunca. Este un ambalaj folosit exclusiv pentru transport. Reducerea de 45 ron se aplica in momentul plasarii comenzii pe site, pentru o valoare minima a comenzii de 600 Ron. Cuponul primit trebuia introdus in sectiunea de voucher, chiar inainte de finalizare. Daca ati plasat comanda telefonic, trebuia doar sa le mentionati colegelor mele de la Customer Support de voucherul pe care l-ati primit pe mail si cu siguranta l-ar fi aplicat pe comanda. Daca s-a comis vreo eroare din acest punct de vedere, ne cerem scuze si va rugam sa ne contactati pe adresa de mail pentru a va comunica cum vom rectifica aceasta situatie! Datorita faptului ca avem o traditie de peste 17 ani in productia de saltele, termenul de garantie oferit produselor este un termen testat si certificat pentru fiecare produs in parte. Modul in care dumneavoastra asociati o fabrica alcatuita din cladiri si hale de productie ( pe o suprafata destul de considerabila ), cu o casă dărăpânată este putin incorect. Tehnologia utilizata in productie este de ultima ora. Materialele provin din de la furnizori din toata Europa. Dar dumneavoastra nu aveti cum sa vedeti acest lucru, atata timp cat nu aveti acces in interiorul fabricii. Deoarece pentru noi parerea fiecarui client conteaza, dorim sa rezolvam aceasta situatie si in ceea ce va priveste! Va rog sa ne contactati pe mail pe adresa clienti@somproduct.ro sau va asteptam la sediul nostru de birouri aflat in incinta Mallului Gold Plaza, pe str. Victoriei, Nr 73, Et. 3!
iti recomand una memory foam, eu am una de la Morfeus http://www.giuliaconfort.ro si sunt foarte multumita
Cristiana - 01 iul 2013, 17:35 (post nou) Buna, cine imi poate veni in ajutor cu cateva criterii pentru alegerea corecta a saltelei pentru pat? Cea pe care o folosesc momentan este destul de veche si nu mi se mai pare confortabila deloc. Am vazut ca exista pe piata o gama foarte variata de modele (cu arcuri, poliuretanice, ortopedice, cu memorie etc.) incat, mi se pare destul de dificil sa aleg. Imi poate usura cineva munca? :D Merci Buna Cel mai bine este sa te duci sa testezi saltele sa vezi pe ce structura te simti cel mai bine. Am auzit ca cei de la Massimo au saltele super, raportul calitate - pret este foarte ok. In plus trebuie sa te gandesti ca nu cumperi o saltea pentru o luna- doua ci pentru o perioada mai lunga de timp, de accea ea trebuie sa aiba o structura mai rezistenta si sa-ti ofere un somn odihnitor si sanatos. Poti vizita site-ul sa-ti faci o idee...www.massimo.ro...Sper ca te-am putut ajuta.
Iti recomand saltele de pat cu spuma memory sau cu latex: http://timez.ro/pareri-saltele-cu-spuma-memory-sau-saltele-cu-latex/
Desi parerile sunt impartite, iti recomand saltele latex. Aici gasesti mai multe modele de la diferiti producatori http://www.noapte-buna.ro/Saltele/Saltele-latex-c72c102.html
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.