Cresterea trandafirilor in ghiveci

Eu ador trandafirii iar in vara aceasta mi-am cumparat un ghiveci cu un trandafir pe care l-am tinut pe balcon. A crescut, a inflorit si i-a mers bine. In caz ca e cineva care a mai crescut trandafiri in ghiveci, imi poate spune si mie ce trebuie sa fac cu el cand vine iarna? Il bag in casa la caldura, il las afara? N-as vrea sa moara.
Theo, depinde daca trandafirii pe care-i ai tu sunt trandafiri de florarie sau trandafiri de gradina. Eu pot sa-ti spun din experienta mea: eu am trandafiri plantati in ghiveci pe balcon, dar sunt niste ghivece foarte mari, iar trandafirii sunt din cei de gradina, cumparati de la un taran, sub forma de butas. Ii tratez ca pe niste plante de gradina. Asta-iarna chiar au stat mai multe saptamani ingropati in zapada, cu tot cu ghiveci, ca am avut zapada de 1 metru pe balcon si n-am putut s-o curat toata. Si la fel si celelalte plante din ghivece. Trandafirii ii am de 2 ani si pana acum au supravietuit in fiecare iarna iar primavara au luat-o din nou din loc, cu mugurasi, frunzulite si flori. Si uite cum mi-au inflorit! Dar bineinteles, daca tu ai trandafiri cumparati de la florarie, cred ca le trebuie un alt tratament.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.