Creditul Prima Casa, intrebari

Buna, stie cineva, pot lua creditul prima casa daca am o constructie nefinalizata si vreau s-o termin? Mi se da credit si in ce conditii? Am auzit ca acuma e voie si peste 35 de ani, dar care e varsta maxima?
stiu eu raspunsul la prima intrebare, se poate lua creditul, dar trebuie s-o intabulezi mai intai pe cea pe care o construiesti la a doua intrebare, nu stiu sigur dar banuiesc ca e asa: trebuie sa mai ai macar 10 ani pana la pensie, pentru ca oricum creditul se poate plati pe o perioada intre 10 ani si 30 ani
Buna, datorita si multumita crizei, a BNR-ului si a celor care au inventat sistemul de creditare (si sa nu ii uitam pe vajnicii nostri conducatori) in tara noastra este aproape imposibil sa realizezi ceea ce iti doresti. In primul rand creditarea este aproape de ZERO. Pentru ca bancilor le este frica sa mai dea bani. Este foarte greu pentru majoritatea romanilor sa intruneasca conditiile draconice pentru a intocmi un dosar de credit cu sanse reale de aprobare si atunci trebuie sa ai un salariu de inginer norvegian, o casa si un teren cu toate actele complete si fara absolut nici o problema (iarasi, va doresc succes sa incheiati repede si bine o intabulare la o casa noua in stadiul de la rosu), sa nu mai ai nici o casa sau alta proprietate (caci atunci nu mai este vorba de o prima casa, nu?)... Si sa nu uitam de cel mai important aspect dintre toate: constructorul trebuie sa fie dispus sa lucreze pe datorie (pana termina nu pupa bani)! si sa fie dispus sa lucreze integral la alb... Nu vreau sa te intristez dar daca vrei musai sa "invingi sistemul" te sfatuiesc sa te inarmezi cu foarte multa rabdare.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.