Conexiune vas wc + chiuveta baie

Am citit pe un site ca daca "la baie se conecteaza scurgerea de la chiuveta cu vasul de acumulare a apei ptr. spalarea vasului WC" se pot face economii importante la apa. M-am gandit mai bine ca dupa ce termini cu toaleta si apoi te speli pe maini incarci baznul WC si folosesti o apa de 2 ori. bazinul de WC are 20 litri, daca mergi tu cu familia de sa zicem 10 ori pe zi la baie, economisesti 200 litri pe zi, adica 6000 litri pe luna.... mi se pare o economie chiar importanta ... Printre altele oricum obiceiul cu a inchide apa cand te sapunesti sau razi e important la economie si la fel fac si la buctaraie, frec vasele cu deteregnt si abia apoi le clatesc.... fac asta de vreo 2 ani deja. Legat la racordul vas WC + chiuveta stie cineva, un instalator mai priceput cum se face? Trebuie chiuveta sa fie mai sus? sau merge ceva pe principiul capilaritatii? Multumesc pentru orice sugestie.
Ingenioasa solutia de economisire, dar v-ati gandit ce se intampla cu sapunul, parul, spuma de ras? Acestea se vor depune pe fundul rezervorului si chiar il pot infunda. Cred ca e mai eficient sa folosesti un sistem dublu de actionare: clapeta mica si mare, in functie de necesarul de apa.
Poti incerca sa iei un contact al unui instalator de la . Au instalatori foarte buni cu toate ca ma indoiesc sa lucreze si "in particular" daca nu instaleaza ceva cumparat de la ei. Succes
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.