Cele mai urâte clădiri din lume

Sediul Televiziunii Centrale Chineze din Beijing. Clădire mai absurdă rar am văzut. Tocmai ce-am dat peste ea pe net şi am simţit nevoia să vă împărtăşesc şi vouă. Asta ca să nu mai spuneţi că numai România e mobilată cu monstruozităţi arhitecturale... Dacă vreţi să vă bucuraţi ochiul cu poze mai mari şi mai frumoase, folosiţi linkul de mai jos. Enjoy!
Linkuri
Şi dacă tot suntem la acest subiect, să vă mai arăt una: Biblioteca Centrală din Seattle! Un proiect premiat şi aclamat, considerat un triumf al arhitecturii moderne. Nu stiu alţii cum sunt, dar mie mi se pare îngrozitoare! Geometrie schizoidă! Pe lângă asta, noul sediu al Bibliotecii Naţionale din Bucureşti e o capodoperă! Părerea mea...
Un alt exemplu de clădire care sfideză principiul integrării în peisajul arhitectural este "Dancing Building" din Praga. Deşi unii se entuziasmează în faţa capacităţii arhitectului de a manipula materialele şi legile fizicii, în opinia mea această clădire pur şi simplu nu are ce căuta în acel cartier. Are forme absurde, sucite, bolnave, care agresează din punct de vedere estetic decorul clădirilor din jur. Hotărât lucru, aşa nu! Voi ce părere aveţi?
Dar de asta ce spuneti? Se numeste "Crooked House" (casa stramba, casa cotita?) si se gaseste in localitatea Sopot din Polonia. Opera destul de recenta (2003 - 2004) a unui arhitect care a spus ca a fost inspirat de ilustratiile din cartile cu povesti si de proiectele lui Antonio Gaudi. Acum serios, sa te gandesti la Gaudi si sa faci asa ceva!!?!
Ultima imi aduce aminte de o imagine deformata de o oglinda cu "ape". E interesanta totusi, mie imi place s-o vad iar arhitectul e "maiastru", sa recunoastem. Atat ca nu e o casa de locuit, e o casa ca un bibelou, o pui pe strada sa se uite lumea la ea :) Cred ca aici e vorba de scopul arhitecturii deja si sunt altii care au studiat mai mult pe tema asta care isi pot da cu parerea...
Bineînțeles că totul este o chestiune de gust și, se știe, despre gustul omului nu se poate comenta. De fapt, aici nu facem nimic altceva decât să spunem: asta ne place, asta nu ne place. De pildă, mie nu-mi place absolut deloc clădirea Lloyd's din Londra. Mi se pare un monstru metalic scos din cel mai rău coșmar futurist. E amenințătoare și apăsătoare. Nu mi-ar plăcea să trăiesc lângă ea. Sunt sigură însă că există oameni cărora li se pare minunată.
desi e un cliseu groaznic, nu ma pot abtine: "frumusetea e in ochii privitorului", iar cand lipseste intelegerea probabil ca totul pare foarte urat. te asigur, asadar, ca cel putin jumatate din cladirile de mai sus cu certitudine nu sunt absurde. (in aces sens iti recomand calduros sa incepi cu linkurile de mai jos. http://oma.eu/projects/2002/cctv-%E2%80%93-headquarters http://oma.eu/projects/2004/seattle-central-library) si te mai inseli undeva. arhitectura nu e o chestie de gust: de asta "argumentul" unor arhitecti "am facut pentru ca asa mi-a placut sau pentru ca asa am simtit" este inacceptabil si nu convinge pe nimeni. desigur, esti indreptatit(a) sa nu iti placa, dar daca asta e singurul tau argument in critica facuta cladirilor (pentru ca altele nu am depistat), atunci sper ca poti detecta si singur(a) ca profesia se putea lipsi de oricare din comentariile tale. cu alte cuvinte, pana nu mai citesti cate ceva si pana nu scoti din vocabularul tau profesional perechea "urat/frumos", nu mai scrie nimic. o sa ai mai mult timp sa ii citesti pe altii.
Deci astia cu golul asta fac o chestie Feng Shui, de-aia arata asa urat. Nu-mi aduc aminte exact in ce context am vazut tot asa, o fotografie cu o cladire cu un mare gol in ea, tot intr-o tara asiatica, facuta fix ca sa lase sa treaca energiile negative prin golul ala. O dovada ca functionalitatea tine de ce vrea ea. Nu de aplicatiile practice, ci de credinte, in cazul asta. Dar de obicei Feng Shuiul e mai armonios cu mediul, aici e horror. De acord, e urata rau cladirea. Nu stiu ce or fi vrut sa zica cu ea si cat de utila o fi structura asta, ca mie mi se pare ca ocupa si locul de pomana. Si ca s-o apreciez nu trebuie sa fiu maestru Feng Shui, ma folosesc de bunul simt.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.