Ce tip de tevi sa folosesc?

As vrea sa imi schimb toate tevile pentru instalatia de apa si instalatia de incalzire. Ce imi recomandati: teava de cupru sau teava din polipropilena? Care ar fi avantajele si dezavantajele fiecarui tip de teava si care varianta ar fi mai buna?
Buna! In primul rand tevile trebuie sa te hotarasti daca le aparente sau nu, [pe perete sau sub tencuiala].La apa rece si apa calda poti pune linistit polipropilena, la incalzire iti recomand cuprul , ai randament mai bun la incalzire , daca tevile de incalzire le pui sub tencuiala nu-ti recomand cuprul.
Daca iti poti permite sa maschezi tevile atunci iti recomand ppr clasic pt. apa rece si ppr cu insertie de material compozit pt. traseele de apa calda si incalzire. De asemenea poti sa mergi si pe sistemul pex (a nu se confunda cu teava multistrat tip pexal pe care nu o recomand ), unde toate imbinarile se vor face obligatoriu prin sertizare. Atat varianta pex cat si ppr iti asigura niste costuri relativ mici pe ml de instalatie si in exploatare nu ai pierderi remarcabile de caldura pe traseele de alimentare(chiar daca raman neizolate, in cazul in care treseele sunt relativ scurta) . Daca mergi aparent atunci daca se iau in calcul si considerente de ordin estetic iti recomand cupru cu imbinare prin lipire sau daca este dare de mana si dorim ceva remarcabil imbinarile se pot executa prin sertizare. De asemenea la un cost relativ apropiat de cupreu sertizat se poate executa aparent si din teava de inox si imbinari sertizate. Mie personal imi place mai mult cupru sertizat care dupa ce cocleste la exterior primeste o tenta de brun antic. Daca cu conteaza prea mult parte estetica atunci poti sa mergi aparent cu ppr dar e important sa ai un meserias care sa stie sa faca o instalatie frumoasa (exista si instalatii frumoase realizate in ppr). Ar mai fi ceva de clarificat. In cazul in care agentul termic pt. instalatia ta de incalzire e produs intr-o centrala termica pe lemne ATUNCI in mod obligatoriu primii 5-6 metri de traseu atat pe tur cat si pe retur ii executi in cupru sau chiar teava zincata. In caz contrar ai sanse ca in cazul unei supraincalzire a centralei sa te trezesti cu cedeaza fitingurile de tranzitie de la filet la ppr. Succes.
Stau la casa si tevile vor fi montate aparent. Centrala vreau sa o schimb cu una pe peleti sau pe lemne (dupa ultima factura de la gaze). Referitor la cupru am citit ca daca este folosit la instalatia de apa nu este prea sanatos (oxideaza - coclesc)?
Da e adevarat oxideaza, dar dupa ce se incheie procesul de oxidare, probabil cateva saptamani, stratul de oxid e relativ inert. N.B., Instalatiile de distilat tuica si palinca se fac din cupru si marfa are proprietati organoleptice remarcabile. Daca iei centrala pe peleti aici nu ar trebui sa ai probleme cu supraincalzirea, dar daca mergi pe lemne si ai o incapere separata iti recomand sa executi instalatia din interiorul camerei centralei din teava de OL. Daca ai un sudor bun partea de OL fa-o din teava neagra trasa daca mergi pe imbinari filetate atunci teava OL zincata. In legatura cu teava neagra nu trebuie sa iti faci probleme cu rugina atata vreme cat in timpul verii nu vei scoate apa din instalatie si in general daca instalatia este realizata etans si nu va necesita aport periodic de apa in traseele de distributie. Succes
daca mai esti interesat iti recomand o firma de instalatii foarte serioasa.o gasesti la adresa www.avarii.ro
Referitor la teava de cupru se poate vopsi cu vopsea lavabila, aceeasi culoare cu cea a camerei sau a faiantei/gresiei. Daca mai este cineva interesat ma puteti gasi pe www.instalatorbucuresti.eu sau www.facebook.com/instalatorbucuresti.eu
cauta teava de inox flexibila.....nu are moarte....se foloseste la panourile solare....este ieftina si are un randament ff mare...nu trebuie coturi....rezista la orice....cauta pe net ....
Eu am folosit tevi de polibutilena. Sunt ceva mai scumpe decat cele de ppr sau cupru, dar sunt cu mult mai fiabile decat acestea, astfel incat se justifica pe deplin investitia initiala.
Buna ziua, Il puteti suna pe dl Rudi de pe http://www.instalatorexpert.ro/ si eventual va poate face si manopera.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.