Buna ziua, sunt cu casa la punctul in care se termoizoleaza fatada si am conflicte cu constructorul. Zidaria din BCA "a primit" 2 straturi de...

Buna ziua, sunt cu casa la punctul in care se termoizoleaza fatada si am conflicte cu constructorul. Zidaria din BCA "a primit" 2 straturi de polistiren de 8cm lipit cu spuma poliuretanica. Constructorul se jura ca nu este nevoie de ancorare suplimentara cu dibluri. Intr-adevar acea spuma lipeste extraordinar si nu a facut chiar deloc economie la aplicare. Dar nu imi dau seama daca vrea doar sa scape de o munca in plus sau chiar este binevoitor si vrea sa ma scape de cheltuieli inutile si oarecum ceva timp pierdut. Este obligatorie utilizarea diblurilor in cazul meu? Va multumesc
Buna ziua, in cazul in care aveti 2 straturi de polistiren este cu atat mai mult recomandata fixarea cu dibluri a termoizolatiei de structura casei pentru ca nu se stie cum o sa lucreze cele 2 straturi lipite intre ele.In cazul fixarii cu dibluri se stie ca fiecare diblu rezista la 0,6 KN ( vezi fisa tehnica) In ceea ce priveste costurile : - dibluri speciale pentru materiale cu goluri (BCA, caramida cu goluri , etc) : - 220 mm = 25 EUR/100 buc - 260 mm = 30 EUR/100 buc Necesar aprox 7 buc/mp , adica aprox 2 EUR/mp - montaj - cat o cere montatorul... Horia Savu
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Dar tot nu ati reusit sa ma convingeti. Vorbiti din experienta? Ati facut cumva teste de rezistenta cu spuma poliuretanica? Eu va spun din experienta: dupa intarire se smulge cu bca cu tot! Producatorii se lauda ca aderența este cu 15% mai mare decât în cazul adezivilor tradiționali pe bază de ciment. Si chiar asa este! Tocmai expresia: "nu se stie cum lucreaza in timp" este deranjanta... Ca sa dau un exemplu: atunci cand structuristul mi-a calculat betoanele si armarea a stiut exact "cum o sa lucreze" casa si in caz de cutremur... si in caz de avalansa... Mi-ar displacea total sa fac o lucrare doar de amorul artei pentru ca "asa se face" sau "asa se recomanda"! Fara sa stiu cu exactitate ca este strict necesar. Va multumesc
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.