Buna ziua, Avem o casa de aproape 300 mp in care am investit in izolatie de 20 cm, ferestre cu 3 sticle si am zis noi sa mergem pe incalzirea in...

Buna ziua, Avem o casa de aproape 300 mp in care am investit in izolatie de 20 cm, ferestre cu 3 sticle si am zis noi sa mergem pe incalzirea in pardoseala ca fiind o solutie din cate am inteles mai eficienta decat cea clasica cu radiatoare. Dar, cu toate astea am o problema si vreau sa cer un sfat, daca ma puteti ajuta. Am o incalzire in pardoseala parter si etaj,cu distribuitoare cu debitmetre, cu teava de 17 mm si pas de 10 cm. Ca si finisaj al pardoselii am gresie. In fiecare camera sunt instalate termostate de camera care inchid niste motorase pe distribuitoare. Temperatura in camere este de 24 de grade. Cu toate acestea pardoseala este foarte rece si trebuie sa umblam toti in slapi. Practic nu simtim ca avem instalatie de incalzire in pardoseala deloc, desi la alti prieteni care au acest sistem instalat se simte gresia calda la picioare. Toata lumea spune ca ceva nu este bine fiindca la incalzirea in pardoseala trebuie sa se simta gresia calda, mai ales ca noi avem gresie si ar trebui sa se simta mai bine, Am vorbit cu instalatorul si spune ca este normala functionarea si ca temperatura instalatiei in pardoseala nu trebuie sa depasesca temperatura omului. As vrea sa stiu ce pot sa fac instalatiei astfel ca simtim gresia calda la picioare. Va multumesc
daca doriti sa controloti temperatura sapei , mergeti pe senzorul de pardoseala daca exista de la termostatatele de ambinet , in mod normal trebuie sa simitit in jur de 25 26 grade astfel nu ati fi avut 24 grade in camera ,
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.