Buna ziua, am o intrebare, daca poate cineva sa ma ajute, as vrea sa amenajez in loc de camara o baie doar cu un wc si o chiuveta. M-ar interesa daca ...

Buna ziua, am o intrebare, daca poate cineva sa ma ajute, as vrea sa amenajez in loc de camara o baie doar cu un wc si o chiuveta. M-ar interesa daca astea se pot lega la o scurgere de apa de ploaie pentru ca acesta e singura posobolitate care o am acolo, se poate folosi acesta ca si canalizare, sau va trebui sa fac o scurgere separat? Stau la bloc, etajul 4, ultimul etaj. Va rog sa-mi spuneti daca ati mai intalnit sau ati realizat asa o canalizare, va multumesc.
Mie mi se pare destul de logic! Dvs. v-ar placea ca in fata ferestrei sa curga canalizarea vecinului de la 5? Fiecare sistem de evacuare are rolul sau, specific. Una este apa pluviala, cu altul altceva canalizarea! Ce frumos ar fi daca am putea sa facem toti ce vrem, nu? P.S.: Ca solutie, puteti racorda evacuarea de la "baia noua" la cea existenta (prin sau pe langa perete). Aici ar trebui sa se descurce cam orice instalator!
Va multumesc frumos pentru raspuns. Am uitat sa mentionez ca aceasta scurgere pluviala e in perete, nu ar deranja altfel, doar daca spuneti ca e de alt scop va inteleg, de asta am si pus intrebarea, sa nu fac ceva anormal. De racordat la baia existenta nu stiu cum ar merge pentru ca sunt cam departe unul de celalalt (cam 6 metri). Cred ca ramane atunci sa monteze o scurgere separtat pentru baia noua. Va multumesc inca o data.
Nu aveti pentru ce! Oricum, un instalator va putea gandi si eventualul traseu de conectare (la fata locului). P.S.: Scurgerile pluviale au diametre mai mici decat cele de canalizare (motivele cred ca sunt evidente). Chiar daca se intalnesc la un moment-dat in subteran (pe la statia de filtrare), cred ca intelegeti diferenta de adresabilitate si ce se poate intampla in cazul unor ploi mai puternice si a refularii!
Va multumesc pentru explicatii si pentru raspuns prompt, m-ati ajutat mult. Va doresc cele mai bune!
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.