Blocurile si protectia la cutremure

Buna ziua, vin si eu cu o intrebare daca e cineva pe aici care stie sa-mi raspunda... Cum afla un om obisnuit cat de bine este protejat blocul in care locuieste la cutremure? De multe ori aud chestii de genul ca poti fi mai sigur "daca e blocul facut dupa 77 sau inainte de 77", daca e din caramida sau beton... dar mie nu mi se pare un reper valabil. Poate s-a construit prost, chiar daca e facut in nu stiu ce an. Si stie cineva cat e "garantat" un bloc, de-al nostru, de-asta comunist, nu de la austrieci, sa reziste in picioare?
Cu treaba asta ar trebui sa se ocupe INCERC adica Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Construcţii, Urbanism şi Dezvoltare Teritorială Durabilă „URBAN-INCERC". Nu te chinui sa cauti pe net pentru ca nu vei gasi nimic. E genul ala de organism parazit populat de sforaiciosi care au papat banii pana acum pe tot felul de prezentari in powerpoint. Nu exista o harta de hazard seismic. Nu exista o analiza completa a cladirilor cu risc seismic. Au fost verificate doar cateva mii de cladiri, in special cladirile inalte construite inainte de 1945. Estimarea de risc seismic se face aproximativ, luand in calcul valoarea medie pentru Bucuresti. Am lucrat cu majoritatea oamenilor care vor fi in prima linie in cazul unei nenorociri, asta insemnand ISU, pompieri, politie, salvare, tot ce se mobilizeaza in situatii dinastea (exista un scenariu in care sunt mobilizati si taximetristii, pentru ca de obicei ei vad primii nenorocirile). Neoficial se vorbeste ca daca vine "al mare", estimarea autoritatilor este ca vor fi undeva in jur de 60.000 de victime. Asta inseamna ca aproape toti supravietuitorii vor avea macar un mort in randul cunostintelor, rudelor, etc. Intrebarea mea e cine vor fi mai suparati? Mortii sau vii?
Site-ul oficial URBAN-INCERC este http://incd.blueneon.ro/ si pe prima pagina au link catre reteaua nationala seismica http://www.incerc.ro/indexrnsc.htm Presupun ca pot fi contactati pentru a li se adresa intrebarea.
Nu ai nici un reper, are dreptate Kabuki. Dar sunt multi factori pe care ii poti lua in seama chiar si tu si care nu tin doar de rezistenta blocului. De exemplu de ce se intimpla si la vecini. Poti sa ai tu un bloc bine facut si din cauza vecinilor sa se strice toata sandramaua. Mie mi se par criminali in serie aia care isi darima pereti de rezistenta din aparatament fara autorizatie, ca nu le pasa lor daca o mai vind sau vad ei ce mai fac dupa zece ani. Cand incepe tot blocul sa faca asta nu e a buna. Adica, la limita, ar merge cate un perete demolat, dar numai cu conditia ca in bloc sa fie un etaj cu perete in picioare, un etaj nu. Dar poti sa tii cont de asta, ca doar fiecare vrea sa fie mai cu oua decit vecinul? Mai departe, blocurile noi, facute de cind cu jecmaneala si hotia asta si ma refer si la muncitori inclusiv nu sint deloc mai sigure, desi teoretic ar trebui sa aiba cele mai noi sisteme de siguranta. Jumatate dintre constructiile noi din Bucuresti sint ilegale, zicea Nicusor Dan prin primavara asta. Tocmai pentru ca stie bine ca se da aprobare pentru o constructie cu un anumit numar de nivele si dupa aia se fac modificari in timpul santierului si se mai adauga etaje. Structura de rezistenta nu e adaptata la noua greutate. Asa ca in caz de seism Bucurestiul cu constructiile lui expandate o sa fie pe lista celor mai afectate orase din tara Blocurile vechi pe care se aproba mansarde fara consolidari sint tot crima curata si ele. Asa. Si din cunostintele mele s-a estimat ca un bloc normal din beton armat de 10 etaje ar trebui sa reziste cam o suta de ani pana sa inceapa sa apara fisuri si probleme structurale care sa-l puna in pericol. Dar la noi in tara primele blocuri cu peste opt etaje au fost facute abia prin '40 asa ca nu prea avem ce studia momentan.
poti afla destul de complicat la primaria de care apartii . Teoretic primariile ar trebui sa detina planuri arhitecturale ale cladirilor si riscul lor seismic . iti recomand sa accesezi www.decoimob.ro , oameni de acolo sunt profesionisti si mau ajutat cu multe lucruri in domeniu.
Linkuri
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.