Becurile se ard frecvent

Constat ca in ultima vreme, (ultimele 3-4 luni) in sufragerie se ard becurile destul de des. Este vorba despre o aplica de tavan din sticla cu 3 becuri. Becurile sunt normale, de 75 w. Cand am schimbat becurile arse am sesizat ca aplica era destul de fierbinte. Nu stiu ce sa cred: ori este o problema la reteau electrica ori becurile sunt prea puternice? Chiar si cand este un bec cam in 2-3 saptamani se arde. Are cineva idee care ar putea fi cauza?
Daca ai becuri ieftine de 2 bani se ard pt. ca nu sunt facute sa reziste. Incearca sa cumperi becuri economice care pe langa faptul ca consuma mult mai putin tin si mai mult. De obicei un bec bun costa chiar de este economic dar asa suntem noi obisnuiti. Incearca cele economice de 22 W care dau undeva la 1550 lucsi si vei vedea ca lumineaza foarte puternic. Apoi in acea aplica care zici tu ca ai montat 3 becuri de 75 nu cred ca e optim. Daca vei citi pe aplica acolo srie ca maxim 60 W poti monta, si asta din cauza caldurii care le omoara in interiorul aplicii. Dar ia si schimbale cu cele economice si vei fi mai mult decat multumit. Dar la fel, nu iti lua din bazar pt. ca nu au asemena intensitate luminoasa.
75 de W la o aplica, mi se pare mult. Atunci cand cineva pocneste becurile, sau cand atinge diferite obiecte apara scanteioare, are prea multa energie in Chakra Swadistana.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.