Bambus in gradina

Buna ziua, Intr-o curte de pe langa Gradina Icoanei din Bucuresti am vazut niste arbori de bambusi superbi. Sunt din cei cu coaja galbena (nu neagra) si, din cate imi dau seama de dupa gard, au tulpina cam de 10 cm diametru si inaltime de cca 5-7 metri. Stie cineva sa-mi spuna ce specie ar putea fi? Cand mai trec pe acolo o sa incerc sa fac o poza, desi e cam delicat, e o zona cu multe ambasade si resedinte diplomatice. Totusi, daca ma puteti ajuta cu un sfat, o idee de unde as putea sa incep sa cercetez problema bambusilor... mi-ati fi de mare ajutor. A avut cineva experienta cu arborii de bambus? Vreau sa-mi plantez si eu in curte si ar trebui sa-mi dau seama ce specii rezista la noi in tara, ce probleme au, cum se ingrijesc, de unde pot sa-i procur, etc. Multumesc!
Buna ziua, incercati sa cumparati bambus plantat direct in recipiente si gata crescut, cu cat mai inalt cu atat mai bine deoarece planta creste destul de incet in primii ani In Bucuresti, incercati la floraria celebra de langa gradina Icoanei, eu mereu am gasit acolo absolut orice mi-am dorit. Nu va faceti griji ca e in ghiveci si nici nu il scoateti din ghiveci, plantati-l cu tot cu el in pamant. In cazul bambusului radacinile inghesuite sunt exact ce ii trebuie ca sa creasca bine.. Daca il plantati direct in sol si vreti sa se extinda, chiar trebui sa ii inconjurati radacinile cu un recipient din plastic mai mare (de exemplu peretii de la un butoi de plastic) altfel are tendinta sa se dezvolte execesiv, pentru ca el asa creste, prin radacini pe care le trimite in exterior. Altfel e o idee perfecta pentru un gard natural, desi trebuie ingrijit des, adunate frunzele cazute, indepartate crengile uscate etc.
Si acum vad ca oricum ziceati ca langa Gradina icoanei ati vazut, deci probabil ca tot de la floraria de acolo si-a luat si proprietarul respectiv. Si mai intrebati pe vanzator detalii de crestere, in functie de specie... din cate stiu le place mai mult in soare decat la umbra si multe specii nu au nici o problema in clima noastra. Bambusul se intalneste in multe tari din Europa si rezista afara.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.