Amenajare camera de camin

hello, tuturor. nu stim daca am nimerit unde trebuie, dar am vazut ca va ocupati si cu tot felul de idei profesionale legate de amenajari de interior si ne-am gandit sa va cerem un sfat :) asaa, deci: suntem doua studente, stam intr-o camera de camin care arata groaznic!!! acum doua luni cind am primit-o.stam impreuna cu alte doua colege, suntem patru cu totul si ne-am pus pe treaba s-o aranajam. am varuit-o noi, am reparat usile de la dulapuri, am pus linoleum pe jos, ca era un ciment urat si am mai scos-o cat de cat la lumina. dar inca e departe de ce ne-ar place. am avea nevoie de niste idei de amenajare ca sa putem functiona toate patru cu scoala si cu alte activitati. ne tot gandim la asta, dar poate cineva de la arhitectura sau cu idei ne poate ajuta mai mult. tatal uneia dintre noi este tamplar si a spus ca ne ajuta daca ii zicem ce sa ne faca pentru camera spatiul e cica 32 mp, 4x8, cu un intrand cu dulapurile imediat ce intri pe usa. toate paturile sunt pe o parte a camerei,doua suprapuse, cu structura de fier, ca la spital. si mai avem momentan doua mese mici, pe una invatam cu randul, iar pe alta am pus resoul si sub ea cateva vase. si un frigider. si ne batem pe cablul de internet, dar pe asta am rezolvat-o ca lucram si cu stick in pat (al lui Mary s-a indoit din cauza asta si e stramb (stickul) dar asta e, pentru fb ce nu face omu!) :))) scuze!! :) deci chiar nu avem idei ce s-ar putea face inteligent, dar frumos. cu tatal inei vrem sa facem mobila pe care s-o putem lua dupa noi daca ne muta la anul in alta camera. asadar, help! are cineva poze, schite, sfaturi pretioase, pretty please? ;))
unde este caminul, sa vin sa vad camera. daca ma primiti, normal.
niciun raspuns? e clar! nu aveti nevoie de ajutor.
cred ca l-au invitat pe constructivu pe la ele, altadata sa te imbraci si tu frumos cand iesi la fete, ca uite cat conteaza imaginea :D
Depinde ce avea la el: o ruleta sau o sticla de vin! Lasand misto-urile deoparte sunt sigur ca nici una din pozele sugerate nu se poate materializa intr-un camin studentesc romanesc. Cine a fost caminist stie ce spun...
Am gasit eu cateva idei pentru voi, nu stiu cat va ajuta, pentru ar trebui refacute si paturile. Dar daca vreti sa arate cu adevarat frumos, si grilajele de la paturi trebuie macar mascate. Poate va inspira pozele, conteaza mult atmosfera. Dar sigur nu merita investitia cat stati la camin, mai ales daca nu aveti posibilitatea sa luati aceeasi camera in anii urmatori si nu stati peste vara.
Lor le trebuie idei de mobilier gen birouri si un spatiu de gatit, nu utopii, constructivule, n-ai cum sa faci asa ceva in Romania. Fetelor, faceti-va doua birouri simple, sau unul in cruce cu patru locuri de scaune si folositi-le la dublu. De gatit, puneti o masa mica, pe care sa aiba loc resoul dar sa ramana si spatiu ca un blat, sa taiati, sa tocati si sa preparati mancarea. Vedeti sa aiba rafturi sub ea, mai bine inchisa, sa nu intre praful la vesela. Montati rafturi peste tot pe unde puteti, pentru carti sau ce va mai trebuie. Mascati cu perdelute zonele de la paturi pentru ca probabil trebuie sa va mai si schimbati. Si cam asta e tot ce puteti face, eventual niste scaune pliante sau pufuri pentru musafiri si ambient. Bafta la scoala!
bengos!! e supertare a doua poza. vrem sa facem noi ,ca o sa inchiriem o garsoniera in trei. dar cum naiba fixezi paturile de tavan sa nu cazi noaptea cu ele?? cu dibluri si impuscat, logic. da cum calculezi greutatea la asa ceva? iei la plezneala unele lungi si groase? ca nu ma prind cum e sistemu. vad ca in perete e fixat pe o parte fiecare pat da nu cred ca sforile's chiar la misto. niste calcule?
Sanchi09, eu as pune un mester sa imi faca, i-as arata imaginea si nu m-am baga singur la asta, chiar daca mai mesteresc una-alta prin casa.
Buna ziua fetelor, am gasit un fel de mobilier care cred ca v-ar face viata in camin mai usoara. Firma Matrioshka s-a inspirat de la papusile rusesti "matriosca" (de aici si numele) : mobilierul se "desface" si se strange fiind foarte bine compartimentat si este multifunctional. Ar fi excelent daca ati gasi o firma sau pe cineva priceput care sa se inspire din ideea asta sa va faca ceva asemanantor pe comanda. Succes in amenajarea camerelor! Puteti sa vedeti mobilierul in linkul atasat mai jos:
Linkuri
Pentru o camera de camin este bine ca totul sa fie extensibil si rabatabil. Datorita dimensiunilor diferite de la o camera la alta este bine sa fie facut totul pe comanda, fapt ce contrazice apoi posibilitatea de a le lua pentru mobilarea altei camere. Fiind totusi o camera de camin va propun sa luati cea mai ieftina solutie, gen Ikea. Obiecte de mobilier usoare care pot fi mutate si folosite in alte locuinte.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.