Adeziv pentru lipit oglinda

Buna ziua, Vreau sa-mi montez o oglinda in dormitor, as vrea sa stiu daca exista un adeziv bun cu care sa o lipesc, nu vreau sa gauresc oglinda. Multumesc :)
Ar fi adezivul MIRRORFIX de la DenBraven, cred ca l-am vazut la Dedeman, dar nu l-am folosit niciodata, deci nu pot sa spun cat de rezistent este montajul de tipul acesta.
Multumesc pt raspuns Mestere Manole! Stii cumva cat timp trebuie sa sustin oglinda pana se intareste adezivul? Multumesc!
Va dau mai jos (integral) instructiunile produsului, pe care, apropo, e pacat ca nu-l gasim prezentat si pe SpatiulConstruit, iata, v-ar fi fost util: MIRRORFIX - SBR Adeziv special pentru oglinzi Recomandat pentru interior si exterior Rezistent la umiditate si inghet Utilizări: Adeziv de oglinda, pe baza de cauciuc SBR, recomandat pentru montarea prin lipire a oglinzilor de maximum 6 mm grosime, pe diverse suprafete: lemn, beton, tencuiala, placi de gips-carton, placi ceramice, otel, aluminiu si suprafete vopsite, sticla, plastic. De asemenea, este recomandat pentru lipirea elementelor din polistiren si spuma poliuretanica. Nu este recomandat pentru oglinzi acoperite pe spate cu pelicula epoxidica. Nu se recomanda pentru polietilena, polipropilena si Teflon. Mod de aplicare: Suprafetele trebuie sa fie uscate, curate, fara praf, grasimi, sau alte impuritati. Se aplica adezivul pe ambele suprafete (oglinda si suport), apoi se lntinde cu un pieptene dintat (distanta de aproximativ 3 mm lntre acestia). Consum specific: 300-600 g/m2 . Se lasa aproximativ 10-15 min. sa se usuce adezivul, apoi se monteaza oglinda s i se preseaza pe suprafata. Daca este necesar (oglinda are greutatea prea mare), se sustine oglinda minimum 24 de ore (In functie de temperatura si porozitatea suportului). Nu se aplica adezivul in fasii sau puncte. Se aplica Ia temperaturi intre +15°C si +30°C. Timp de lntarire: 72 ore (Ia +20°C si 55% umiditate relativa). Dupa intarire, este rezistent Ia umiditate si Ia temperaturi cuprinse lntre -15°C si +60°C.
Multumesc pentru raspunsul prompt! Informatiile imi vor fi utile.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.