Acoperisul din stuf

Buna ziua, Ma aflu in construirea unei case la tara si m-am gandit la un acoperis ecologic si anume din stuf. As vrea sa stiu daca a folosit cineva acesta solutie. Am citit si am aflat ca tine racoare vara si iarna retine caldura. Dezavantajul acestui acoperis din stuf este pericolul de incendiu...cum rezista la ploaie, ninsoare? Va multumesc si astept sa-mi spuneti mai multe detalii despre acest acoperis ecologic. Va atasez si 3 exemple :)
Chiar nu a folosit nimeni stuful pe post de acoperis? Sincer m-ar ajuta cateva raspunsuri :)
Sunt curios de ce iti doresti un acoperis din stuf. Bunicii nostri foloseau stuful pe post de invelitori, fiindca nu aveau alte optiuni, dar tu poti alege orice tip de acoperis mult mai rezistent decat stuful...Recunosc imi place si mie cum arata dar costul nu este unul prea mare?
Cred ca unul din motive este mentionat deja "ca tine racoare vara si iarna retine caldura" si probabil aspectul ar fi un motiv bun.
Intre timp m-am documentat un pic. Am inteles ca stuful se recolteaza iarna si atunci este perioada cea mai buna pentru a cumpara, este la cel mai mic pret. Motivele pentru care am optat pentru stuf sunt simple..este ecologic, are o durata de viata f mare (am inteles ca pana la 100 ani), un foarte bun termoizolant si in plus arata foarte bine...si nu este foarte scump! Am descoperit pe youtube un film in care arata si rezistenta la foc, dar as vrea sa stiu ce au folosit pentru acoperisul care nu a luat foc. Imi poate da cineva mai multe detalii?
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.