As avea nevoie de un sfat in legatura cu o mansarda locuibila care urmeaza sa fie izolata. Am efectuat acoperisul in felul urmator: peste capriori, in scopul rigidizarii OSB-ului de 15mm, am batut leaturi paralele cu stresina cu intervale de 30cm. Deasupra leaturilor am pus OSB-ul, peste care am pus o folie cu difuzie recomandata de firma belgiana producatoare de sindrila bituminoasa ICO. Peste aceasta membrana am montat invelitoarea de sindrila bituminoasa ICO. Tin sa mentionez din necunostinte de cauza si din neinformare de catre vanzator, acoperisul meu nu este ventilat pt. ca nu am montat o folie de difuzie si contra-leaturi peste capriori. Deci nu exista spatiu de ventilare. As vrea sa izolez mansarda si nu stiu ce solutie as putea aplica pt. ca izolatia de vata minerala sa nu fie compromisa de catre condensul care s-ar forma intre astereala de OSB. Cunosc faptul c-ar trebui sa montez intre izoltie si montantii de gipscarton o folie anticondens. Exista insa certitudinea ca nu se vor forma vapori care se pot condensa in izolatie in lipsa spatiului de ventilare. Se pote monta o alta folie cu difuzie intre capriori si astereala de OSB astfel sa obtin un spatiu ventilat? Vreau sa precizez faptul urmator: acoperisul casei este in doua ape. As putea realiza ventilatia cu doua orificii protejate anti-pasari si -insecte realizate in zidaria frontoanelor cladirii?