Am cunoscut in 2001 la Frankfurt un student in an terminal la Universitatea din Darmstadt, Facultatea de arhitectura. Tema de master era exact aceasta: realizarea unei locuinte eco in copaci, cu tot confortul si toate utilitatile adaptate pentru traiul de zi cu zi in mijlocul naturii.Arhitectul in devenire se chema Andreas Stalek ,un tip care impreuna cu mama lui emigrase in 1986 din Romania si se stabilise acolo in Germania, landul Hessen, Frankfurt pe Main, ca si cartier cred ca Sossenheim. Ar fi culmea CA ACEST VECHI PRIETEN sa fie arhitectul care a gandit asa ceva! Imi aduc foarte bine aminte ca acest deziderat era gandul care-l insotea peste tot: sa realizeze o locuinta speciala, curata, simpla si non conformista totodata, astfel incat oamenii din jurul sau sa fie mai bucurosi, mai sanatosi, mai iubitori de natura.... Multa sanatate...... si DA, as vinde apartamentul din blocul in care locuiesc pentru o "casuta in copac"... unde copilul meu sa se dezvolte fara betoane, fara gaze la aragaz, fara termopane si mobile wenge (sau mai stiu eu ce fitza)... fara ura fata de semenii sai.....