MITI84

Membru din: 12-01-2018   |   Nivel:

    5 posturi

     1 - 5 din 5 posturi
    Scris la data: 14 Jan 2018, 15:11
    Ma gandesc sa fac un test cu programatorul pe stoarcere si motorul pe liber-cureaua fiind scoasa. Ce ziceti de asta/
    Scris la data: 14 Jan 2018, 12:17
    Va comunic nr. meu de telefon , pentru a putea comunica mai detaliat, daca sante-ti de acord, 0721236691
    Scris la data: 14 Jan 2018, 10:14
    Va salut. Am verificat condensatorul mare folosind functia capacitor pe scala de 20mF a multimetrului pe care il am, si a afisat valoarea de 14,13 mF. Se pare ca este bun. Rezulta ca prin eliminarea defectelor in concordanta cu cele spuse de dumneavoastra de vina ar fi motorul. Este vorba de un motor cu rotorul in scurtcircuit sau de unul cu carbuni pe rotor bobinat. Nu stiu ce marca de motor are masina. Cum comentati cele relatate de mine si ce s-ar impune sa fac ? Multumesc!
    Scris la data: 13 Jan 2018, 19:11
    Multumesc dl. Ghita pentru promptitudinea raspunsului! Am verificat preventiv urmatoarele.. filtrul de pe partea frontala era ceva murdar si l-am curatat, cureaua de actionare a cuvei este intinsa, condensatorul mare de 14mF/500V este bun, l-am verificat cu multimetrul pe scara de 20MOHMI. Am facut o noua proba si defectul persista. Cand ajunge le faza centrifugarii motorul are sunetul pe care il face un motor trifazat cand ramane in 2 faze si se invarte cu o turatie de aprox.60 rpm. cu acel sunet continuu. S-ar putea sa aiba defectul pe care l-ati enuntat in mesajul trimis .In acesta situatie credeti ca as putea sa fac inlocuirea piesei in programator? Am cunostinte de electronica si as incerca. Problema este de a scoate programatorul din masina de spalat tinand cont de multitudinea conecsiunilor . V-as fi recunoscator daca ati avea schema electrica a Programatorului si mi-ati trimite-o cu urmatorul raspuns! Multumesc anticipat!
    Scris la data: 12 Jan 2018, 19:07
    Masina de spalat WHIRLPOOL MARCA FL242/1 ,este din anul 2000si a functionat in aceasta perioada fara mari defectiuni. De ceva vreme are o problema care o face inutilizabila.Deruleaza programul ales pana la ultima secventa cand ar trebui sa storca dar,rufele ies UDE pentru ca centrifugarea nu are loc iar cuva se roteste cu viteza insuficienta si nu scoate toata apa. Ce ar putea avea? Va multumesc anticipat. Cu stima, MITI84
     1 - 5 din 5 posturi
    Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
    Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

    Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

    Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

    Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.