bodi000

Membru din: 08-12-2014   |   Nivel:

    2 posturi

     1 - 2 din 2 posturi
    Scris la data: 02 Jan 2018, 11:14
    La multi ani! Va multumesc pentru raspunsul rapid! Cateva precizari, nu am fost poate foarte clar... 1. de fapt la parter am doua camere care au parchet clasic, nu le-am inclus in calcul, deci raman numai vreo 72 mp, dar prin configuratia casei mi-au iesit 10 circuite (asta se poate bineinteles discuta pe proiect). in ceea ce priveste coloana, sa zicem ca iau valoarea 35 (1'' 1/4 cred) e vorba doar de distanta centrala-parter, sau se urca cu acelasi diametru pana la etaj? Dat fiind faptul ca am cele doua camere care raman in afara sistemului prin pardoseala, de asemeni si radiatorul din baie ( e pe aceeasi ramura cu una din camere) as mai avea 2 ramificatii "clasice". Se pune un alt distributor langa centrala, se lasa teuri (ca acum)? ce solutie mai eleganta ar fi? 2. ma refeream la asteptari la marginea unei camere, pt o viitoare incapere, tocmai ca sa nu mai sparg toata sapa pt o noua traversare de la distributor... poate ca la asta v-ati referit, dar cum ati spus "coloane", nu sunt sigur.. 3. ok 4. ma referam la dialogul dintre centrala si incalzirea prin pardoseala. avem o centrala mai veche vissmann vitolig 150, voiam sa stiu cam la ce module de automatizari sa ma pregatesc :-) Un an bun! B
    Scris la data: 27 Dec 2017, 13:11
    Buna ziua, Va multumesc pentru informatiile postate, sunt foarte utile. As dori sa stiu urmatoarele, dasa se poate sa ma ajutati (casa in mediu rural, incalzire centrala pe lemn, S aprox 100mp) : 1. din calculele mele as avea nevoie de aprox 10 circuite la parter, am inteles ca o coloana de 28 mm ar fi necesara; este suficienta si daca e vorba de un distribuitor la parter si unul la etaj, sau trebuie dimensiuni diferite? La etaj ar fi vorba de aprox 100mp suplimentari. 2. se pot lasa un fel de asteptari oarbe la marginea (opusa fata de intrarea circuitului) unei camere pentru o viitoare extindere a casei (in proiect)? 3. Se poate face pe acelasi circuit si racire vara? Cu apa rece sau alte metode de ex. PC 4. exista vreo legatura intre automatizarile unui astfel de sistem si cele ale centralei, puffer etc? Va multumesc anticipat Bogdan Stanciu
     1 - 2 din 2 posturi
    Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
    Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

    Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

    Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

    Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.