Buna seara, credeam ca am scapat de problema, dar vad ca tot persista dar mai putin, decat inainte. Whirlpool FL5103, acum 1 ora, m-am dus la ea cand ...

Buna seara, credeam ca am scapat de problema, dar vad ca tot persista dar mai putin, decat inainte. Whirlpool FL5103, acum 1 ora, m-am dus la ea cand facea stoarcerea definitiva la B, face prima stoarcere 300rpm - OK, a doua 500rpm - OK, a treia 300-500-800rpm, in trepte, aici a sarit usor 800rpm o secunda cred ca a stat si s-a oprit imediat, am inregistrari facute pe calculator cu ea, cand era mai tanara si dura cel putin 10 sec, nu imediat se oprea. Ce poate fi? condensator 1uf l-am schimbat, mai era cel de 0,47uf care intra 220V prin el la priza, dar nu cred ca e de la acela, dvs. ce spuneti ? Ca dupa aceea i-am dat din nou goala fara rufe si dupa a mers OK, a durat cred peste 10 sec in 800rpm. Dupa se invarte de 6 ori si pleaca direct 800-1000rpm -OK . Sa mai aibe vreun condensator ceva, pe SERVICE-ul ei nu arata decat 2 condensatoare mari si late 0,47uf si 1uf atat. Ca pe programator are o tabla groasa de aluminiu care sta un integrat, sa fie oare acela ? Ca nici sa mai chem SERVIC, dau ograma de bani si spune ca nu are nimic. Cer un sfat, doar.
Dar in momentul stoarcerii pompa de evacuare merge ? Evacueaza normal ?
Domnule,masina dvs.nu are nimic,daca ultima treapta de stoarcere este scurta aceasta depinde de programul folosit si de cantitatea de haine. Mai precis pe programul bumbac stoarce mai mult,pe sintetice stoarce mai putin,mai sunt doua cauze,haine putine si vibratii mari sau motor cu consum mare pe ultima treapta,caz in care va trebui schimbat motorul.
Imi cer scuze, ca tot apelez la dvs. Programul il pun de la 5, unde scrie Bumbac intre 30-60grade si selectez 40 grade. Am pus sa spal la ea iarasi, sa vedem cum face, daca tot asa la sfarsit la B. Culmea cand ii dau eu la B, goala sta mai mult de 10 sec si pompa de evacuare, mergand in acelasi timp. Inainte mergea perfect, ce i-a venit ei din 2013, am observat ca tot repeta stoarcerea zic, hai lasa ca nu are nimic, cand din ce in ce mai rau facea. Sa fie ca ea mai are pe placa inca 3 condensator de 1000uf, ca i-am masurat aveau 0.800 si ceva uf sau sa fie vreun releu, ca are 2 relee, face tac-tac. Daca o desfac iara si masor condensatorul de 1uf si are iarasi sub 0. ceva, inseamna ca ceva se intampla pe alimentare. Pot sa-i pun unul mai mare de 2.2uf la 400Vca, afecteaza cu ceva. Acuma are 1uf la 275Vca. O sa revin mai pe seara sa vedem ce se mai intampla si o sa va arat cum se comporta, dar am gasit o filmare mai veche de prin 2010 si vad ca la fel face, dar uneori nici nu urca la 800rpm (maxim 700-780rpm si se opreste). Minutul 2:44 de acolo nu-mi place mie cum face. Dvs. ce parere aveti ? Se comporta OK ?
Da, pompa evacueaza normal, furtunul e ridicat 30-40cm pus pe marginea cazi.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.