Cum scap de buruieni?

Am cumparat un teren care avea balarii pe el aproape cat un stat de om. S-a cosit inainte de a incepe constructia si pe parcurs curtea s-a modificat substantial. Dar este foarte clar ca radacinile au ramas acolo si la primavara o sa rasara toate soiurile de buruieni intr-o veselie. Ce pot face "din timp" pentru a scapa de ele si sa am un gazon fara prea mare bataie de cap? Atasez niste poze facute inainte de cosire si de pe parcursul constructiei. Multumesc
Din ce am mai vazut si pe la altii, care au incercat de toate, si solutii chimice, si concentrat de zeama de cartofi, si sa arda buruienile si toate draciile, singura solutie e sa scoti manual radacinile, la cazma, acolo unde o sa iti faci gradina. Ca sub ciment sau ce pavaje mai pui tu n-o sa creasca. Te rupe de spate, dar altfel nu scapi de ele, degeaba le tai la suprafata, nu faci decat sa imprastii semintele mai bine ca sa aiba ce iesi la primavara. Balariile astea au o putere de inmultire prea mare, trebuie exterminate, chit ca sapi juma de metru pana scoti toate radacinile.
Sincer, si eu m-am gandit la solutii chimice dar imi este tare frica nu cumva sa "otravesc" pamantul. In plus din ce am inteles aceste solutii sunt in functie de tipul de planta invadatoare. Ori dupa cum se vede in poza eu am acolo o adevarata jungla! Iar solutia cu sapatul pe 1000 de metri patrati nu ma amuza deloc. Prefer sa platesc un excavator care sa imi decoperteze 20-30 de cm din tot terenul. Dar apoi trebuie sa ma distrez cu adusul de pamant negru... care imi creeaza alte probleme: cum nivelez si batatoresc atata amar de pamant? ce fac cu tot pamantul scos din excavatie?
Ca sa batatoresti, exista utilaje si pentru nivelare, daca tot iei excavator. Cat despre unde duci pamantul, daca iei excavator inseamna ca apelezi la un prestator de servicii care de obicei se ocupa si de evacuarea pamantului. Bine, unii il iau si il arunca mai incolo, unde gasesc teren viran, dar in fine, nu asta-i problema ta. Apropo, atentie si la ce pamant aduci, ca la fiecare cultura ai nevoie de un anumit sol. Chiar si pentru un gazon simplu tot ar trebui sa intrebi pe cineva care le are mai mult cu horticultura, asta daca nu inveti singur, din mers... Alte servicii, alta cheltuiala.
Dupa ce am dat cateva telefoane la niste "prestatori de servicii" asa zis mecanizati am inteles ca daca nu esti suficient de capabil financiar mai bine inveti sa invarti lopata! Asa ca raman la 2 variante: ori dau restul vietii la tarnacop si cazma ori o bomba cu napalm! Nu am de gand sa dezvolt "culturi" deosebite pe teren... vreau doar sa scap de balarii!!!
eu am decopertat si tot nu am rezolvat nimic
eu am decopertat si tot nu am rezolvat nimic
salut o solutie ar fi:am folosito eu si a dat roade se scoate pamantul vechi se aranjeaza drept se pune o folie de ciolofan speciala mai groasa si sa se petraeca cel putin 30cm ,apoi se pune pamantul nou adus amestecat cu semintele de gazon.mult noroc
Total nu cred ca o sa poti scapa,ptr ca vor creste atele (seminte aduse de vant etc).Eu am optat ptr. o stropire cu Roundap(sau altceva asemanator).Rade tot ce e verde , si e un erbicid foliar,nu intra in pamant.Se da cu pompa pe vegetatie.
Exista cel putin 2 solutii! 1. astepti un pic sa intre in plina vegetatie si sa da cu o solutie speciala, este o solutie cu o anumita concentratie si se stropeste ca la vie, cu o pompa spray. apoi dupa ce mor plantele se lasa cam 2 saptamani in care e bine daca nu ploua. Dupa aceea se poate planta orice pe teren. Cea de a doua solutie este ca imediat ce apar buruienile sa stropesti bine si apoi sa-ti tragi o pereche de manusi de gradinar si sa te apuci de smuls, dar cred ca nu prea te incanta sa smulgi iarba pe 1000 de mp, chiar daca dupa udare si mai ales cat plantele sunt inca mici si operatiunea este usoara caci suprafata e foarte mare. Desi aceasta solutie e total nepoluanta si sa rezultate 100% eficiente. Daca esti aproape de Bucuresti te pot ajuta eu cu prima varianta. Gasesti nr de contact pe www.geoengineerings.ro
Primavara devreme seamna seminte de orz, este o solutie taraneasca clasica. Radacinile orzului nu lasa sa rasara alte buruieni.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.