Gard de beton

Buna ziua ,probleme între mine si vecin ,eu am casa construită la aprox 60 metri de gard-hotar intre mine si proprietatea învecinata, recent sa construit o casa pe acea proprietate a vecinului ,nu ma deranjat cu nimic ,fiind ulterior o gradina abandonată m-am bucurat ca a venit cineva sa îngrijească ,problema a aparut acum ,cand vecinul vrea sa dea jos gardul din plasa bordurata si sa construiasca un zid de beton,tin sa precizez ca pe partea gardului cu pricina eu am toata lumina in casa ,geamurile fiind pe acea latură Intrebarea mea este ,are drept ?
60 cm ,scuze
Buna ziua si scuze pentru intarzierea raspunsului. Am asteptat un raspuns avizat din partea unui Arhitect. 1. Gardul se poate face doar cu autorizatie. 2. In functie de distante, trebuie sa existe un acord intre vecini. 3. Daca exista un acord notarial, oricum propietarului respectiv ii trebuie o autorizatie. In plus, trebuie sa se retraga de la limita de proprietate pe proprietatea sa ( teoretic - sapatura pentru fundatie si restul operatiunilor trebuie sa se intample pe proprietatea lui ). 4. Gardul bordurat, daca este pe limita de proprietate, teoretic este proprietate comuna si nu poate fi demolat cu decizia doar uneia dintre parti. Mergeti si cereti informatii la primarie. Vedeti daca are autorizatie daca nu se poate rezolva cu o intelegere civilizata. Daca se construieste fara autorizatie si fara acord notarial este incadrare de caz penal ( amenda penala ).
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.