Tehnologia de construire a unei case de lemn

Se poate placare gips verde direct peste OSB 3 de exterior de 15mm la interiorul unei case din lemn. Specific ca OSB-ul este prins de structura casei pe interior si intre OSB si structura casei este folie bariera de vapori cu aluminiu, iar golurile dintre stilpi si diagonale sunt umplute cu vata bazaltica caserata de10cm grosime si dupa vata este panou sandwich din polistiren expandat de 10cm cu densitatea se 15KG M3 cu model la exterior. Multumesc frumos.
NU as recomanda priderea gips-cartonului direct de OSB. In toate cazurile structura de lemn chiar rigidizata cu OSB ramane elastica...asta inseamna ca vor exista vibratii care se vor manifesta in toata structura. Cum vad ca te pregatesti sa faci o baie sau o bucatarie, daca vei placa gipscartonul direct pe OSB exista riscul aparitie de crapaturi (in timp) la colturi si deci imprastierea vaporilor in alte zone. As incerca mai degraba o tecuiala uscata, adica departata de OSB.
Multumesc de raspuns ,dar doresc sa va intreb ; -firmele care construiesc case pe structura din lemn,nu mai pun diagonale intre stilpii de rezistenta ai casei ci monteaza OSB direct prins de stilpi care sunt considerati ca si pereti ,ca si diagonale,este foarte greu sa poti misca o placa de OSB stinga dreapta, prinsa da stilpi,iar pereti de gips-carton sunt prinsi pe montati metalici deacord, DA. Bun atunci va spun ca am vazut case pe structura din lemn si care au pereti de regips montati pe montanti metalici care au crapat la imbinare intre placile de regips. Va spun ca era pusa banda de imbinare intre placi si tot a crapat intre placi. Eu deja am placat jumatate din pereti de la parter ,ramane sa ma conving personal daca va crapa intre placile de regips. Am sa va scriu si daca va crapa si daca nu va crapa. M-am gindit ca daca este prin solidar OSB de 15mm de structura din lemn a casei va deveni ceva solid si nu cred ca va putea misca structura casei pereti din OSB deoarece am diagonale intre stilpi si placile de OSB prinse de stilpi si de diagonale. Inca odata doresc sa va multumesc de raspuns.
Sistemul de case de lemn cu OSB in loc de diagonale este specific american si canadian. Exista doar o mica problema. Modul de finisare trebuie adaptat la sistemul constructiv, in acest caz unul destul de elastic si nicidecum sa implementam ceva empiric. Daca tot ati vazut ca apar crapaturi poate ar fi interesant sa incercati alt mod de finisare. Spre exemplu, daca tot am vorbit de americani, am vazut o astfel de casa in SUA, finisajul din baie imita perfect faianta dar era din ..plastic iar profilele de la colturi erau din cauciuc. Referitor la problema DVs cred ca in momentul in care OSB -ul si gips-cartonul sunt solidare este 100% sigur ca vor aparea crapaturile. O varianta, ca tot vorbiram de variante, ar fi sa prindeti un coltare de pvc, cu silicon, pe toate imbinarile. Spor la treaba
Buna ziua, Sistemul de montaj al rigipsului in cazul caselor din lemn se concretizeaza prin folosirea riglelor metalice speciale pentru rigips profile U, L, etc. Acestea anuleaza eventuale miscari ale lemnului si asigura un finisaj de calitate. Gasiti fotografii pe www.dornaecohouse.ro si pe pagina noastra de facebook DornaEcoHouse. Pe piata sunt multe firme ce ofera o gama larga de solutii, Trebuie sa fiti atent la argumente si experienta pentru a lua deciziile corecte.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.