Se poate acoperi faianta din baie cu vopsea?

Buna seara, imi poate spune cineva daca se poate acoperi faianta integral cu vopsea astfel incat sa fie durabil si sa nu iasa o tiganie totala? Este vorba de o baie foarte mica, unde evident e mereu umezeala, dar nu acesta e motivul pentru care vreau s-o acopar, ci faptul ca pur si simplu nu imi mai place. Am gasit la magazin o vopsea acrilica pe baza de apa de la Savana, dar nu scria nimic despre faianta, doar despre metal, lemn si pvc. Daca ce vreau eu este posibil, care ar fi pasii necesari? Multumesc
Da se poate, dar nu o astfel de vopsea. Ci cu o membrana poliuretanica lichida. Exista o tehnologie anume care implica o pregatire a suprafetei. Din pacate exista o singura culoare: gri deschis. Sunt produse profesionale iar de gasit in comert nu se gasesc. Eu cunosc aceste produse deoarece execut lucrari de acest fel. Apoi cantitatile din recipientele respective sunt mult prea mari pentru necesarul dvs. Detalii pe liviuconsulting@yahoo.com
Multumesc frumos pentru raspuns si ma bucur ca m-ati impiedicat sa fac o prostie din dorinta de a economisi timp si bani :) Retin oricum solutia si contactul.
Acum puteti gasi vopsea speciala pentru aplicat direct pe faianta. E o vopsea semilucioasa pe baza de apa care vopseste normal, cu pensula sau trafaletul (nu e nevoie sa apelati la firma de amenajari) si nu necesita o pregatire specializata a suprafetei. Se gaseste in ambalaje mici de 0.6l, in diverse culori, mai jos aveti un exemplu de nuanta bleu:
Linkuri
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.