Etansare rosturi

Ma intereseaza sa pot etansa un rost verticalsi orizontal la o constructie hidrotehnica aflata in exploatare-rost intre o priza energetica si barajul deversor. Tola de etansare a rostului probabil a cedat in mai multe locuri si apar probleme de infiltratii a apei intr-o camera de manevre din interiorul barajului deversor. Etansarea nu o putem aplica decat din interiorul acestei camere de manevre. In speranta unui raspuns pozitiv, multumesc anticipat.
Puteti preciza estimativ, care este volumul de apa care se infiltreaza, ce marime au fisurile si daca apa ajunge in camera de manevre cu presiune, sau nu? Utile ar mai fi si alte observatii, daca s-au facut, cum ar fi: infiltratia este prezenta indiferent de nivelul apei sau apare numai de la o anumita cota? Sunt mai multe zone de infiltratii sau numai in camera de manevra? Utile ar mai putea fi si imaginile de ansamblu si detaliu a zonelor pe unde se infiltreaza apa.
Va multumesc pentru amibilitatea de care ati dat dovada raspunzandu-mi la intrebare.Revin cu urmatoarele precizari : - La o presiune a apei de 7,00 m( la NNR presiunea ar mai creste cu un metro), apa patrunde doar prin capatul amonte al rostului orizontal. Debitul de infiltratie este de cca 0,1 l/s si apa este limpede. Rostul vertical este curat si uscat pe intreaga inaltime a camerei mecanismelor. Cu doi ani in urma cu ocazia unei goliri a lacului, s-a efectuat o etansare cu banda SIKA numai pe fata vertical a rostului ( in lac) si doar pana la cota radierului prizei energetice( cca 13,0 m sub nivelul actual al apei), avand la dispozitie doar trei zile. - Ar mai fi o zona cu infiltratii de tip picatura din tavan, pe rost de betonare ( situate in alta parte), la care in 24 ore se colecteaza 80-100l la o presiune a apei de 5,0 m. In speranta continuarii dialogului initiat , va multumesc anticipat. Cu stima, Emil Serban Pasere
Cred ca problema dvs este rezolvabila 100% si acesta doar prin efectuarea unor etansietati exterioare cu diverse materiale de exceptie: mastic poliuretanica, mortar polimer, sau membrana poliuretanica acestea folosinduse intr-o solutie tehnuica adecvata pentru cazul dvs. Este adevarat ca exista si solutiile de inteventie la interior dar acestea sunt garantate doar 98%. Sincer va spun ca nu se poate promite la interior ca va iesi perfect si acesta din cauza presiunii negative exercitate. Sper ca am fost pe deplin inteles, pentru detalii va astept la email: liviuconsulting@yahoo.com
Va multumesc pentru raspuns. In cursul zilei de maine voi lua legatura cu dumneavoastra pe adresa de mail pe care mi-ati trimis-o si va voi da mai multe detalii. Cu stima, Emil Serban Pasere
Este preferabila realizarea unei hidroizolatii (de rosturi sau de suprafata) pe suprafata exterioara, desigur cu asigurarea conditiilor tehnice specifice la aplicarea materialelor de etansare, subiect care trebuie abordat si functie de posibilitatile concrete care pot fi asigurate la fata locului (golirea lacului, uscarea suprafetelor, identificarea zonelor de infiltrare, etc.). Dezavantajul major al acestei solutii consta tocmai in necesitatea golirii lacului, verificarea etanseitatii se poate face numai cu apa la cota maxima, iar pentru eventuale remedieri, trebuie golit iar lacul, samd. Pentru hidroizolarea de la interior sunt, functie de marimea fisurilor, o serie de solutii tehnice care pot stopa local infiltratiile de apa, iar in cazul fisurilor de pana la 0,4 mm se poate asigura etansarea pentru o perioada ce poate ajunge la durata de viata a barajului. Sper, ca succintele informatii prezentate mai sus, sa va fie de folos. Cu respect, Ioan Hossu
Stimate domnule Ioan Hossu Golirea lacului am solicitat-o noi , in urma cu 2 ani pentru a incerca sa diminuam infiltratiile prin rostul respectiv, care se situa undeva la 12-14 l/s. Am folosit materiael si tehnologie de la SIKA : umplerea rostului cu spuma, uscarea fetelor frontale cu aer cald, aplicarea stratului de adeziv pe fetele astfel pregatite si inchiderea rostului cu banda. Timpul avut la dispozitie pentru uscare a fost foarte scurt ( 24 ore). Actualul nivel de infiltratii nu ne ingrijoreaza dar am crezut ca au aparut si alte material sau solutii care ar putea sa reduca in totalitate aparitia apei. Cu stima, Emil Serban Pasere
Stimate domnule Emil Serban Pasere, Parerea mea personala este ca daca printr-o lucrare de hidroizolatii mai apar infiltratii, oricat de mici ar fi acestea, lucrarea este prost executata; cu alte cuvinte, suficienta = perfectiunea, motiv pentru care stabilirea tehnologiei de reabilitare si respectarea/imbunatatirea acesteia la realizarea lucrarii sunt vitale. Optiunea pentru materiale este restrictiva, dupa opinia mea, iar garantia pe care o acorda producatorul materialelor si executantul lucrarii, ar fi util sa fie prioritare. Materialele recente, desigur performante dpdv tehnic, pot asigura, pe o durata de timp rezonabila etanseitatea rosturilor, dar tin sa subliniez, ca nici chiturile de etansare a rosturilor produse in Romania anilor 1970, testate de mine dupa 25 de ani de utilizare, nu erau mai putin performante, concluzie la care am ajuns dupa testarea lor intr-un laborator agreat. Cu respect, oan Hossu
Buna ziua,daca vreti calitate si siguranta ,cumparati produse ce sunt folosite in occident de citeva decenii. A aparut si la noi in tara produsele-KOSTER. Incercatile si sigur o sa vedeti diferenta. Cu stima
Va multumesc pentru informatie. Am sa-i contactez in cursul zilei de maine. Cu stima,
Buna ziua , Ca o solutie alternativa va recomand produsele penetron : http://www.penetron-romania.eu/sistemul-penetron/produse/peneplug/ Mentionez ca NU SUNT REPREZANTANT SAU DISTRIBUITOR PENETRON . Cautati si pe youtube ( de ex http://www.youtube.com/watch?v=Jcya0kH7nJU) Cu stima , ilyes Iosif 0722533071
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.