Descopera ce vrei inainte sa faci proiectul casei!

In perioada in care planificam constructia casei (si mi-a luat ceva timp) am studiat foarte multe proiecte de pe internet. Si mi-am dat seama ca majoritatea pozelor 3D au o mare problema: niciodata nu o sa vezi tu sau altcineva casa din pozitiile alea! Doar daca esti parapantist. Nu vreau sa minimizez cumva importanta arhitectonicii dar cred ca tot secretul sta in micile detalii. Este mai important un finisaj de fatada sau culoarea acoperisului decat neaparat forma (desi sunt unii care apreciaza foarte mult turnuletele). Evident, o casa trebuie sa arate frumos dar mai important este ce ai la interior! Pentru mine a fost destul de greu sa imi dau seama care sunt nevoile mele in ceea ce priveste o casa in care sa ma mut definitiv cu intreaga familie. Avand multi copii am descoperit ca la bloc imi lipsesc spatiile de depozitare. Debaraua este plina de borcane si milioane de cutii si cutiute. Iar balconul pur si simplu este un depozit de biciclete, triciclete, role, skate-uri, sanii si alte jucarii. De fapt jucarii sunt peste tot si toate sunt o jucarie. Deci prima cerinta a fost: multe spatii de depozitare, un beci oarecum spatios si o terasa acoperita cat mai mare in fata casei. Ce imi place foarte mult la blocurile comuniste sunt spatiile vitrate. De fapt, orice perete exterior la apartamentul meu este vitrat. Un mareeeee geam! Fiind orientat si spre un parc senzatia de spatialitate este extraordinara. Unde mai punem si faptul ca imi place lumina! Stiu foarte bine ca totusi spatiile vitrate sunt "gauri" prin care iarna se pierde caldura foarte multa si foarte repede! Am studiat foarte mult acest aspect si am descoperit ca tamplaria foarte buna costa. ENORM! Si asa, a doua cerinta a fost: geamuri mari (dar nu foarte) si nici unul pe directia nord-est. In functie de numarul membrilor din familie se poate stabili un numar de dormitoare. Este atat de simplu? Deloc! O greseala foarte mare este sa iti imaginezi ca intr-un dormitor vor locui 2 sau mai multi copii. Tuturor le plac paturile suprapuse. Sunt absolut delicioase iar camerele pot fi amenajate foarte practic (din utlizarea spatiului pe verticala). Dar cum va fi peste 5 ani? In afara cazului in care copiii sunt gemeni programul lor va diferi suficient de mult incat sa provoace mici scandaluri zilnice. Unul poate studiaza chitara cand altul are de facut temele la matematica... Oricum ar fi: sfatul meu este sa rezervati cate un dormitor pentru fiecare membru al familiei. Copiii nu vor locui o vesnicie cu dumneavoastra dar oricand puteti recompartimenta camerele "eliberate". Alta cerinta: multe dormitoare! Chiar daca sunt mai mititele decat cele uzuale de la bloc sunt sigur ca redistribuind activitatile zilnice in alte camere ale casei sau prin curte nu va fi nevoie de mai mult spatiu. Teoretic in camera te duci sa dormi, sa inveti sau sa citesti. Nu sa faci aerobic! La bloc, cu familie mare, intotdeauna mi-a displacut masa din sufragerie. Bucataria fiind mult prea mica pentru asa ceva. Iar in "living" eu cred ca ar trebui sa se intample cu totul si cu totul alte lucruri: lectura, auditie, filme, studiul pianului si relaxare in general. Pe cand spatiul in care se ia masa ar trebui sa fie dedicat acestei activitati. Masa e sfanta! Acesta este momentul cand toti membrii familiei sunt la un loc. Si uite-asa am decis: un spatiu de luat masa, separat de living si de bucatarie! Iar bucataria sa fie suficient de mare pentru a permite ca trei persoane sa desfasoare activitati frumos mirositoare in acelasi timp. Fara sa mai descriu in multe cuvinte, celelalte puncte au fost asa: dormitor matrimonial cu dressing, minim o toaleta pe etaj, beci sub casa cu acces din bucatarie, scara in 2 ape (pentru economie de spatiu), 2 debarale. Rezultatul a fost o casa de 155mp spatiu util, din care aproape 120 sunt camerele iar restul holuri si depozitari. Dormitoarele si o toaleta la mansarda, living, spatiul de luat masa, bucataria, o toaleta si dormitor matrimonial cu dressing la parter. Din ratiuni economice am renuntat la beciul de sub casa si a devenit un proiect de sine statator (bucatarie de vara in curte cu beciul dedesupt). Inca un mic artificiu mi-a scazut destul de mult suprafata construita a casei. Am exclus total camera tehnica din proiect. Un container vechi asezat pe o platforma de beton in fundul curtii o sa contina toate echipamentele necesare. Astfel am exclus total riscul de incendiu si am indepartat orice sursa deranjanta de zgomot. Tevile si cablurile se trag subteran printr-un sant foarte usor de realizat. Din pacate eu nu am acordul arhitectului pentru a atasa proiectul meu. Dar mi-ar face mare placere sa discutam despre proiectele voastre si sa va sfatuiesc in masura in care ma voi pricepe!
Foarte interesant scris, l-am citit de curiozitate, sa vad si eu cum gandesc si fac altii. Chiar daca noi muritorii de rand nu ne permitem asa ceva. In ziua a azi e greu si sa ai sau sa aduni atatia bani, dar si sa faci credite, ca tot aia e. Teren, proiecte, santier... Asa ca ramanem cu cititul. Poate peste zece ani o sa revin la sfaturile astea, daca trec de la salariul minim pe economie la unul mai normal. Numai bine si succes la construit!
Ma bucur foarte mult ca ti-a placut povestea mea chiar si numai ca lectura. Din pacate este adevarat ca pentru a casa iti trebuie un amar de bani. Dar iti pot demonstra ca nu chiar atat de multi pe cat te-ai astepta. In functie de mai multi factori s-ar putea sa ai surpriza ca poti sa o faci doar cu banii din vanzarea unei garsoniere comuniste din Bucuresti! Cu 30-35 de mii de euro cred ca poti construi o casuta de 90-100 de metri patrati, corect termoizolata, cu toate facilitatile de la bloc. Evident, daca vrei marmura, bambus sau mai stiu eu ce gresii pe jos nu te incadrezi in buget. Mutatul la curte inseamna un "mind-set" anume. Iar daca lucrezi pe salariul minim pe economie te sfatuiesc sa iti dai demisia si sa iti faci cat mai multe lucrari la casa de unu singur. Vei economisi din manopere neplatite mai mult decat aveai salariu! Mare scofala nu ar fi sa iti termoizolezi singur fatada, de exemplu. O echipa de muncitori iti iau in jur de 20 de lei pe metru patrat. La o fatada de 100mp inseamna ca vei plati 2000 de lei doar manopera. O faci singur intr-o luna? Tocmai ai economisit salariul tau pe aproape 3 luni! Trecand peste orice gluma, faptul ca nu ai posibilitatea desi ti-ai dori nu iti ingradeste libertatea de a visa! Un proiect bine gandit iti poate deschide mintea si la variante de a-l realiza. De altfel, cunosc oameni care se chinuie din salariul de bugetari si lunar mai fac cate ceva la casa. Ei vor ajunge la visul lor in 2-3-10 ani... Tu, cu lamentarile nu vei ajunge decat sa iti ucizi din fasa orice initiativa!
Exista multe variante sa poti face o casa cat de mica sau cat de mare, important este ca tu sa nu te grabesti; Avand la dispozitie internet poti sa te documentezi si sa iti faci propriul desen, important este cand te decizi sa te apuci de constructie sa iti gasesti echipa potrivita.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.