Buna ziua Am urmatoarea speta Casa este veche cu pod din scandura si grinzile din lemn in interiorul casei Pe pod unde sint camerele este un strat de ...

Buna ziua Am urmatoarea speta Casa este veche cu pod din scandura si grinzile din lemn in interiorul casei Pe pod unde sint camerele este un strat de lut de 10 cm pe holuri este scandura goala Doresc sa o izolez cu vata bazaltica pe toata suprafata fara a scoate lutul. Intrebarea mea deriva din alegerea saltelei de vata caserata cu aluminiu sau simplu O idee o am ce ar trebui sa folosesc pe niste criterii logice dar un sfat argumentat ar fi si mai bun pentru a demara lucrarea Cu respect Florin
este recomandabil sa scoateti lutul si sa montati vata bazaltica intre grinzi dar si sub acestea. daca podul este locuit se poate utiliza vata fara caseraj, in acest caz vata are si mai mult rol acustic. daca podul este nelocuibil se recomanda ca stratul de vata dinspre camera de la parter sa fie caserat cu folie de aluminiu
Pătrunderea apei sau a umidității pot mări în mod semnificativ conductivitatea termică a unor materiale de izolație. La un conținut de aproximativ 1% umezeală din volum, conductivitatea anumitor materiale fibroase crește abrupt cu circa 85%. Acest lucru poate duce la un transfer de căldură semnificativ mai mare prin stratul de izolație în aplicații precum perimetrul acoperișurilor. Daca ventilatia nu este facuta corespunzator ... avem doua probleme cel putin: 1) Proprietatile termoizolante ale materialului folosit - reduse semnificativ; 2) Aparitia condensului, mirosurilor urate, etc. Recomand, indiferent de materialul folosit, sa se aibe in vedere un sistem de ventilatie si o informare mai in amanunt in alegerea materialului termoizolant.
Linkuri
buna ziua, nu e foarte clar daca grinzile dvs sunt vizibile, din camerele de jos, sau nu. Totusi, aveti cateva variante, in functie de cati bani puteti sa bagati, si cum vreti sa apara la final: 1. izolati doar spatiul dintre grinzi (si daca grinzile sunt vizibile din camerele de jos trebuie sa le inchideti, cu un tavan din gips-carton) 2. izolati doar deasupra grinzilor, montand "pe muchie" scanduri de 12-14-16 cm, intre care asezati izolatie, dupa care inchideti totul pe deasupra cu OSB sau scandura (daca doriti ca grinzile sa ramana vizibile) 3. ambele solutii Atentie: - trebuie sa alegeti o izolatie dupa conductivitatea termica lambda (cat mai mica, aproape de 0,035 W/mK), si nu dupa densitate, culoare sau alte chestii de reclama :) dupa ce ati gasit mai multe materiale (vata bazaltica, vata de sticla, EPS, XPS etc) cu aceeasi valoare lambda (sau apropiate), comparati preturile intre ele - dpdv termic toate izoleaza la fel! - grosimea ar trebui sa fie suficienta (20-30 cm), pentru a compensa atat pierderile de caldura din timpul iernii cat si racirea cu A/C de peste vara - indiferent de solutia aleasa, la partea calda a izolatiei (spre interior) trebuie sa montati o bariera de vapori - uzual o folie de polietilena cu grosimea de minim 0,18 mm. aceasta bariera de vapori trebuie sa fie continua si etansa pe toata suprafata, pentru a impiedica umiditatea din interior sa patrunda in izolatie. evitati vata caserata cu aluminiu, pentru ca nu puteti asigura continuitatea foliei! succes!
Va sugerez sa studiati si spuma poliuretanica rigida insprayabila (recomand BASF) Coeficientul lambda este de 0,022-0,024 w/mk (referire la raspunsul anterior), insa avantajele termoizolarii cu spuma poliuretanica rigida sunt enumerabile si considerabile. Va multumesc Succes in alegerea materialului !
Linkuri
Va salut! Am scris mai sus..... Buna Ziua! M-am apucat singur sa izolez tavanul de la etajul casei Initial in pod, am batut scandura peste capriori. Acum in camera sub scandura, intre capriori am pus vata de sticla cu folia de aluminiu in sus spre scandura. Dupa ce am montat vata de sticla am pus folie de plastic , urmand sa finalizez cu OSB. Este bine ce am facut? Si am vazut cu unii meseriasi cand monteaza vata de sticla o indeasa si o fixeaza cu sarma , rezultatul fiind ca o plasa rabitz, care micsoreaza grosimea vatei. E corect acest gen de fixare? Silviu Utilizator neinregistrat RASPUNDE Sorin Pana - acum 3 zile Buna ziua, Din pacate nu este chiar bine, pentru ca vata cu folia de aluminiu spre exterior este inutila, asadar niste bani pierduti. Cat despre meseriasi, cei care fac asa sunt nu doar incompetenti profesional, ci si indiferenti la ce vrea clientul lor (poate d'asta se si numesc meseriasi, si nu profesionisti). Ar fi fost bine sa aveti o grosime de 25-30 cm de izolatie, si daca mai puteti face ceva chiar va rog sa incercati, pentru ca va va ajuta pe perioada caniculei din timpul verii. In rest, atentie la etansarea foliei de plastic, si succes mai departe. Sorin Pana URSA ROMANIA ★ RASPUNDE Silviu - acum 2 zile Multumesc de raspuns. M-ati convins , o sa dau jos si refac izolarea in camera de la etaj. Vreau sa stiu daca e bine sa pun in ordinea asta(privit din camera de sus in jos): tavan existent (batut scandura in pod peste capriori) folie de plastic pe scanduri si intre capriori vata de sticla cu folia de aluminiu in jos spre camera OSB (ca tavan final) Astept cu interes parerea dumneavoastra! Si sunt total in ceata deci polietilena sau folie aluminiu pe tavan inspre interiorul camerei sau spre tavan intre grinzi
asadar, ca sa nu ne mai incurcam in ordinea straturilor: trebuie sa montati bariera contra vaporilor (care este folia de polietilena sau aluminiu) catre ceea ce este "partea calda" a izolatiei, in timpul iernii. adica spre interiorul camerei. urmariti filmul de mai jos si considerati ca folia pe care o monteaza in film este folia dvs, de aluminiu sau polietilena, montata etans. cat priveste vata cu folie de aluminiu pe care o aveti, teoretic o puteti folosi ca bariera de vapori daca o etansati, dar veti constata ca practic acest lucru consuma mult timp si bani. de aceea va recomand sa cumparati separa o folie la rola, si sa o montati cum se vede in film - este cel mai corect, practic si rapid mod.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.