Absorbtia sunetului nu inseamna izolare fonica

Se face o confuzie monumentala intre absorbtia sunetului si izolarea fonica (adica impiedicarea transmiterii sunetului). Materialele poroase in general NU sunt bune fonoizolante, iar daca blocurile de zidarie Ytong fac exceptie, ar fi minunat, dar nu putem crede asa ceva in lipsa unor informatii pertinente (valori Rw pentru pereti de diferite grosimi, de exemplu).
Interesant punctul dvs. de vedere, dar cum as putea sa fac o compartimentare fonoizolanta si ce materiale ati recomanda ?
Bune rezultate se obtin prin placarea plafoanelor cu panouri de pluta peste care se aplica finisaje. Este bine daca aveti posibilitatea de a face cateva masuratori pentru a vedea nivelul de zgomot care va afecteaza. Mai multe informatii gasiti aici: http://www.audioalchemy.ro/tratamente/izolatie.htm
Ca mai buna firma pt izolatii din romania
Linkuri
daca zgomotul este de impact da ,se pune pluta expandata.Dar sus si cu sapa peste .Nu mai induceti lumea in eroare ca m-am saturat de clienti care vor pluta pe tavan si burete cofrat sa izoleze fonic.Sau mai sunt cei care te sfatuiesc sa pui polistiren sau vata minera .Pune ,ce pui pe banii mei?Eu am dat sfaturi public si pe privat pe toate forumurile .Unii au asculta altii au facut dupa buget si dupa cu i-a dus capul .E bine sa educam clienti pentru a nu isi bate jos de banii lor.Sa spunem ce este posibil si ce nu este.Eu ma bazez pe meseria mea si spun ca se poate izola orice si in orice conditii.Dar costa.
am un dobitoc deasupra mea care ma terorizeaza cu zgomotul,si-a pus gresie fara izolatie,doar sapa..,sunt camere ..,foste de camin de nefam.,ma intereseaza sa stiu ce pot face sa reduc sau sa nu mai aud zgomotele,reamintesc ca am camera inalta,pot face multe ....,cu respect,as dorii un punct de vedere sau o sugestie,,va multumesc anticipat!
am un dobitoc deasupra mea care ma terorizeaza cu zgomotul,si-a pus gresie fara izolatie,doar sapa..,sunt camere ..,foste de camin de nefam.,ma intereseaza sa stiu ce pot face sa reduc sau sa nu mai aud zgomotele,reamintesc ca am camera inalta,pot face multe ....,cu respect,as dorii un punct de vedere sau o sugestie,,va multumesc anticipat!
Rw -ul oricarui perete de poate masura la fata locului sau se poate calcula foarte simplu.
Intr-adevar foarte multi fac aceasta confuzie. Trebuie totusi mentionat ca in sistemul de izolatie fonica se folosesc si materiale fonoabsorbante impreuna cu materiale de densitate foarte mare. Pentru orice intrebari sau lamuriri expertii nostri in izolatie fonica va stau la dispozitie pe http://www.details.ro/shop/
Care experti? Astia? http://izolatiefonica.blogspot.ro/2013/12/hd-foam-plus-original-test-izolatie.html
domnule utilizator-vanzator sutoandras de la luxury media sau proaudiostore sa stiti ca a arunca cu noroi, fara dovezi concludente, in firme concurente, nu este tocmai o strategie buna de marketing pentru dumneavoastra si "firma" dvs de "izolare fonica". Eu personal m-am lasat pacalita de dvs. cand scriati pe celalalt forum softpedia, insa aici am sa intervin tocmai pentru ca alti oameni care au probleme cu izolatie fonica sa nu mai apeleze la serviciile firmei dvs. Dupa ce am asteptat 3 saptamani sa-mi raspundeti la telefon si sa ma duceti cu zaharelul ca dvs. sunteti foarte ocupat, am apelat la cei de la http://www.antifonare.ro care in nici 4 zile mi-au terminat lucrarea si nu am nicio plangere la adresa lor. Daca utilizatorii acestui forum cauta plangeri reale din partea clientilor REALI despre dvs. si modul in care lucrati dvs. sunt sigur ca nu veti iesi bine. Si spun utilizatori reali pentru ca pe blogul dvs, administrat de dvs. sunt numai profile false ale dvs. in care va comentati singur :) Oricine poate observa acest lucru vazand greselile gramaticale majore pe care le faceti la aproape fiecare post. Va sugerez o politica de marketing corecta si transparenta. Veti avea mai mult de castigat poate.
Radule dar de ce trebuie sa-ti faci 3 conturi? Nu am avut nici o clienta Andreea Pop si daca nu mai tin eu minte va rog sa va indentificati cine sunteti.Acte ,facturi,contract. De cand si pana unde ai scos vorba aia :fara dovezi?Dovezile sunt insirate in link-ul pe care l-am pus mai sus.Sunteti paraleli cu fizica. O tampenie mai mare nu puteai sa pui acolo decat 109 dB pe frecvente joase.Tu ai idei de ce vorbesti?Ti-am demostrat acolo ca o combina nu are de unde sa scoata asa o presiune acustica,mai ales pe frecvente joase. Faceti filmulete fara o baza stiintifica sa prostiti lumea ,ca lumea nu stie ce este aia 109 dB si de unde pot rezulta ei. Veziti de treba ta si nu iti mai face milione de conturi ca si pe softpedia in care te dadeai client nemultumit. Spre deosibire de tine eu nu am dat chix la lucrari cum ai dat tu la zeci de cluburi in Bucuresti si la faptul cum prostesti lumea cu block teck ul de la texsa si cu HD foam-ul de la eurofoam. Daca "doamna" de mai sus mai posteaza fara dovezi ,o iau personal.
interesant tertipul dvs domnule utilizator-vanzator :)) incercati sa faceti aici un mic teatru cum ca eu (Andreea Pop) as fi nu stiu ce dusman al dvs. sau concurent. NU SUNT CLIENTA DVS SI NICI NU AM FOST PENTRU CA ATI DAT DOVADA DE NESERIOZITATE NERASPUNZAND LA TELEFON 3 SAPTAMANI! Ba aveati telefonul inchis, ba ma duceati cu zaharelul ca sunteti la o lucrare importanta si nu aveti timp. Puteti sa o luati cat de personal doriti dvs. am sa scriu in continuare pe toate forumurile de profil ca lumea sa nu ajunga sa fie pacalita de oameni ca dvs. Eu nu stiu ce lucrari faceti dvs. si nici calitatea lucrarilor dvs., cert este ca in relatia cu mine de potential client, ati dat dovada de neseriozitate. pentru toti utilizatorii am sa spun clar ca am cautat pe internet si am dat de firmele Luxory Media, Ambient Grup, Antifonare.ro si cand am sunat la firma Ambient grup mi s-a spus sa ne ferim de dvs. si de firma dvs. pentru ca sunteti neserios. precizez ca am luat bride de profile de la firma ambient grup (mi s-au parut niste oameni ok) si materiale de izolatie fonica de la antifonare.ro (de asemenea mi s-au parut niste oameni ok)
Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti, va rog, cine v-a efectuat lucrarea? Si daca sunteti multumita de rezultat? Eu am probleme cu vecinul de deasupra care da muzica foarte tare si as vrea sa-mi antifonez tavanul. Multumesc
Buna ziua, Asgard! Ati reusit cumva sa va izolati fonic tavanul? Am aceeasi problema ca dumneavostra: vecini nesimtiti care asculta muzica la intensitate fff mare. Ma puteti ajuta? Sunteti multumit? Toate cele bune! Madalina
Buna ziua, Asgard! Ati reusit cumva sa va izolati fonic tavanul? Am aceeasi problema ca dumneavostra: vecini nesimtiti care asculta muzica la intensitate fff mare. Ma puteti ajuta? Sunteti multumit? Toate cele bune! Madalina
Buna ziua, Ma intereseaza sa stiu daca pot sa folosesc pluta ca material fonoabsorbant in urmatorul caz. Situatia cu care ma confrunt este urmatoarea: - baiatul mei de 3 ani si jumatate este foarte galagios si daca se joaca cu jucariile pe parchet in sufragerie sau vorbeste mai tare se aude destu de tare pina in dormitor (unde doarme fetita de 6 luni) si de cele mai multe ori o trezeste. - sufrageria este de tip open space iar domitoruleste la o distanta de 4 m de sufragerie(printr un hol lung de 4 m) - usa dormitorului este din lemn masiv (scandura) [desi distanta este relativ mare, se aude foarte clar] !! As vrea sa stiu daca are efect sa lipesc pe interiorul usii din dormitor un strat de pluta de 2-5 mm pentru atenuarea zgomotului (absortia sunetului) - si de asemenea daca are efect montarea sub covorul de pe hol (pentru atenuarea zgomotului produs de pasi) a unui strat de pluta (grosime 2-5 mm) - Ce grosime ar fi utila (daca ar avea efect si 2-5 mm), pentru ca la grosimi de peste 10 mm deja creste costul destul de mult. - Daca ar avea efect, cu ce se poate lipi pluta pe usa; daca se poate lacui sau vopsi. - Separat daca ar avea efect (pentru acelasi scop) sa fac o usa culisanta despartitoare intre sufragerie si holul care duce spre dormitoare. Precizez ca usa as dori sa o imbrac in pluta si cu cateva spatii cu geam pentru patrunderea luminii) Multumesc
Usa trebuie sa aiba prag jos ,si garnitura.Daca prin acesta usa trece aer (prin aer circula sunetul/zgomotul) puteti sa ii puneti 40 de straturi de izolatie fonica ca tot nu faceti nimic.La orice izolare fonica trebuie sa ganditi ca si cum construiti un acvariu.Deci sigilare completa. Recomand schimbarea usii cu una de termopar cu prag jos (exista prag de aluminiu foarte mic ca si inaltime) si montarea sub parchet a unui strat de pluta de 5mm . Atentie,usa trebuie sa fie cu sticla de sus pana jos,nu cu weiss .Daca bugetul permite puneti sticla anti efractie sau duplex.Cele doua denumiri sunt date de furnizor,unii numind sticla antiefractie si unii duplex.Ambele au folie intre straturile de geam. Cu stima Stefan Suto Ing.Zgomot si Vibratii
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.