Ce sa NU faci daca stai la curte

Ati vazut si voi serialul ala "cum sa nu iti traiesti viata"? Ca idee. Eu as avea o propunere de o rubrica de genul cum sa NU facem chiar daca avem o casa la curte si credem ca ne permitem orice. Incep eu si la final am o chestie care m-a socat cand am vazut-o. Hadieti sa facem un ghid al "Bunelor maniere" la curte, poate se mai schimba ceva si aici! macar un om daca intelege tot e un castig! 1) NU e recomandat sa dam muzica tare, "blana", cum zic tinerii, chiar daca vecinii sunt la o casa distanta (tot se aude). E o dovada de mitocanie, prostie si lipsa de civilizatie. Chiar daca tu vrei sa asculti muzica zilnic cand muncesti in curte, poate vecinii nu vor si ei. Sigur, daca dai o petrecere nu se supara nimeni, mai ales daca anunti inainte si pe cei care ar putea fi afectati. 2) NU tineti cainii in lant sau macar hraniti-i ca pe niste fiinte ce sunt. Nu ii tineti flamanzi si legati ca sa ii faceti mai "rai" si sa va apere de hoti, e o dovada de rautate si inconstienta. Hotul oricum ii va fura de sub nas cainelui legat, cat de prost trebuie sa fii sa faci asa ceva? 3) NU puneti cioburi de sticla pe gard ca sa va protejati de hoti. Adultii vor sti sa se fereasca de ele, veti rani in schimb animale si copii nevinovati. Si inca rau!
Cu primele 2 puncte sunt perfect de acord si chiar as mai adauga! Dar la punctul 3 imi este imposibil sa iti dau dreptate... eu unul, daca legea mi-ar permite, as pune mine anti-personal, curent electric si as mai si otravi sticla de pe gard! As putea sa iti spun niste poveste despre furtul din curti de sa ti se ridice parul in cap... si cum nu am dreptul la arma de foc sa imi apar familia si proprietatea si nici sunatul la politie nu rezolva ce solutii am in cazul in care la satul romanesc e mai rau ca in vestul salbatic?
Mihai, din pacate hotia nu o rezolvi ranind copii si animale, are dreptate Cleo. Frica ta nu este mai buna decat violenta lor, tu din frica propui solutii extreme si nu vezi consecintele faptelor tale, considerandu-le justificate. Nimic nu justifica ranirea unei alte fiinte nevinovate. Nu voi fi niciodata de acord cu niciuna dintre metodele de autoaparare recomandate de tine, pentru ca genereaza la randul lor rau. Nu o sa te bag in valoarea spirituala a acestei afirmatii si nu iti pot garanta ca practica tolerantei te va face imun la hotie si vandalism. Dar iti pot sugera sa te gandesti mai mult la ce anume din tine declanseaza frica asta... Din proprie experienta, dar pe un alt plan, oricat vei incerca sa te izolezi, cu cat mai multe garduri si sisteme de aparare iti vei pune, cu atat mai multe asalturi vei avea de indurat. Pentru ca se va vedea ca ai banii si mijloacele necesare sa te aperi. Esti suficient de tare sa faci fata violentei pe care tu insuti o cresti logaritmic? Daca nu erai pregatit de hotia de la satul roman, de ce vrei sa te duci intr-acolo? Cunosti cu adevarat satul roman? In ultima instanta si daca vrei sa vorbim doar pragmatic, de ce nu apelezi la camere de filmat? De ce nu iti pui o sirena care sa urle de sa stie tot satul ca au venit hotii la tine? Nu sunt nocive pentru fiinte, pentru integritatea lor fizica, pe care nu ai dreptul sa o atingi nici tu., asa cum nici ei nu au dreptul sa-ti incalce proprietatea. Si cu filmarea ai avea dovada pentru politie, iar cu sirena ai face de ras hotul in sat. Nu cred ca tot satul e plin de hoti, ar disparea de pa fata pamantului inainte sa te muti tu in el. E vorba doar de o mana de indivizi saraci, imorali, violenti sau fara educatie pe care nimeni nu ii suporta de fapt. Tu cum te intelegi cu vecinii tai? Ii accepti, vorbesti cu ei, incerci sa ii intelegi, sau te consideri superior tuturor? Ai o comunitate de partea ta? Stiu ca e greu de suportat ideea ca tu insuti poti schimba ceva, dar daca nu tu, poate altii care citesc aici vor intelege mai multe... Numai bine.
Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.