Nu stiu in ce masura mai este de actualitate subiectul, in schimb apreciez interesul acut acordat metodelor de constructie in sistem alternativ. Totusi este o varianta pe care n-a abordat-o nimeni , cea a panourilor termoizolante structurale. Ideea e plecata de la constructorii de case din lemn (americanii) care au ajuns la concluzia ca mai bine faci casa dintr-un singur material care sa fie si structura si termoizolatie decat sa te chinui sa alegi atatea materiale si tehnologii gen lemn, amvic, beton usor, polistiren/ spuma/ vata minerala/ bazaltica/ celuloza etc... Deocamdata la noi sunt 2 producatori de panouri de genul asta , unul face din OSB cu miez din EPS si unul foloseste placi din oxid de magneziu cu miez de spuma poliuretanica. Materialul asta Oxid de magneziu e super interesant in conditiile in care cu acelasi panou faci pereti /plansee/ acoperis, dureaza cateva zile/saptamani sa-ti ridici constructia, e uscat deci nu te deranjeaza vremea , poti sa-ti faci casa in sistem DIY daca esti dibaci si ai 2-3 prieteni sa te ajute, nu poti da gres cu nimic, si in final dupa ce ai montat panourile mai aplici finisajele finale la interior exterior si aia e. In final parametrii tehnici ai cladirii sunt mult peste asteptari ca si protectie seismica, termica, ignifuga, hidrofuga , ba mai mult nici nu face mucegai sau alte ciuperci. Singurul dezavanta e ca tre sa ai banii toti inainte, nu poti s-o lalai pe 3-4 ani ca la beton. Cred ca la case de 300-400 de mp nici nu merita sa-ti bati capul prea tare cu constructia, pentru ca americanii , prosti da multi ,australienii chiar si europenii toti au ajuns la concluzia asta si eu unu am incetat sa ma mai cred, ca si roman, ca-s mai destept decat restul. Cand ei aveau universitati noi inventam roata, cand ei construiau zgaraie nori si cladiri cu lifturi noi inca construiam cu chirpic, lucru care inca se mai practica.