Buna ziua, Am o problema la care nu reusesc sa-i dau de capat. Anul trecut pe vremea asta am renovat etajul de la casa (schimbat instalatie electrica, zugravit, raschetat si lacuit parchet). Cu mici exceptii totul a iesit bine. Marea problema este ca “meseriasii" care au lacuit parchetul au lasat o camera inchisa ermetic. Doar dupa aprox 24 ore cand am deschis usa am descoperit dezastrul. Din acel moment in acea camera nu se poate respira (miros intepator). Am apelat la alta echipa care au raschetat din nou parchetul din acea camera si au lacuit. Toata iarna si primavara am stat cu geamurile deschise doar doar se va duce mirosul. Am acoperit parchetul cu o folie pentru a identifica sursa mirosului. Se pare ca parchetul este OK deci parerea mea este ca mirosul s-a impregnat in pereti. Pana acum am dat vreo trei straturi de amorsa si am zugravit de doua ori (in speranta ca voi inchide porii). Degeaba. Ca ultima solutie am inchiriat un dezumidificator profesional si apoi un neutralizator de mirosuri. Acelasi rezultat. Nu trebuie sa spun ca am apelat la toate retetele babesti: bicarbonat, otet, ceapa, diverse plante si fructe, spray-uri, etc. Daca credeti ca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi nu ezitati (varianta cu dat jos tencuiala o am in calcul dar prefer sa fie ultima solutie) Multumesc