Buna ziua, am un acoperis la o hala acoperit cu tabla cutata. Forma acoperisului este de ,,W``,vazut din fata. La baza V -ului intersectia a doua sarpante am tabla zincata introdusa sub tabla cutata care se afla pe pantele laterale. Cred ca dolie se numeste. Din cauza variatiilor de temperatura si a unor cute rezultate din montajul initial in tabla lisa (jgheab) apar fisuri prin care patrunde apa. Am reparat de mai multe ori prin cositorire, dar din cauza tensiunilor ce apar datorita diferentei mari de temperatura, zi, noapte petecele cositorite dupa un tiimp se desprind. Doresc sa-mi spuna cineva ce alte solutii de reparare ar mai fi ? Eu ma gandesc sa folosesc o membrana pe care sa o montez peste tabla actuala.(sub tabla cutata). Mentionez ca am nevoie de o membrana a carei latime sa fie de peste 1,5 m si lungime de peste 15m. Un agent de vanzari de la Rembca mi-a propus o membrana pentru acoperit terase, seamana cu un Linoleu. Varianta de a dubla cu tabla zincata rulou este mai complicat din motive de montaj.