Ca un om care construieste case din lemn si locuieste intr-o astfel de casa de aproape 6 ani, as avea ceva de adaugat: De tinut minte: Si cea mai buna idee din lume se poate transforma in ceva gresit, daca nu este pusa in practica corect. Exact la fel e si la casele din lemn. Mai jos am numerotat cateva dintre defectele unei case din lemn discutate pe net: 1. "Un grad ridicat de risc in caz de incendiu" Lemnul arde. Tratat ignifug corespunzator(si aici depinde doar de producator care ar trebui sa aiba un certificat, sa urmeze un curs si sa nu se zgarceasca la solutie ignifuga) arde mult mai greu decat lemnul netratat. Iti da o sansa sa sting focul sau sa te salvezi. In privinta faptului ca, "constructia poate fi distrusa complet" spune-mi te rog la casa de caramida ce ramane? niste pereti negri care trebuiesc daramati oricum pentru ca nu mai corespund niciunei norme structurale? 2."Un grad ridicat de risc la inundatii" La fel ca mai sus, totul consta in cum ai tratat lemnul antifungicid( anti mucegai). Daca doamne fereste ti se sparge o teava in structura si iti curge apa cateva zile, lemnul tratat nu are probleme cu mucegaiul. Daca stai cu apa in el 2-3 saptamani...inseamna ca esti orb si atunci asta e, te alegi cu mucegai. 3."Izolatie fonica slaba" Intradevar izolatia fonica este mai slaba ca a unei case de caramida, dar sa nu dramatizam. Nu e ca si cum nu ai avea pereti. "Lemnul se lasa, se umfla in anumite zone"...NU. Daca folosesti material uscat si nu un material verde pentru ca ai ales sa economisesti ceva bani la structura si sa alegi un producator cu un pret mai mic, atunci nu o sa ai aceste probleme. 4."Valoarea unei astfel de constructii scade foarte mult im timp". Adica valoarea ei scade pentru ca oamenii au reticente fata de constructiile de lemn?...ok ;). In Romania lumea nu este foarte bine informata in privinta acestui subiect, dar piata devine din ce in ce mai deschisa si mai ingaduitoare caselor pe structura de lemn.(durata de viata este aceeasi ca si o casa pe caramida) 5."Nevoia constanta de reparatii, in special la acoperis". Serios? pai si casele de caramida sau beton oare din ce au format acoperisul? A da...din lemn. Din contra, la casele din lemn se folosesc(de catre unii producatori care au investit in afacerea lor si nu merg doar la cel mai mic pret) conectori multicui, presa speciala, cnc-uri, soft-uri de calcul pentru sarpante,s.a.m.d. pentru a imbunatati calitatea sarpantei si a-i oferi o viata cat mai lunga fara incidente. Ai grija cu cine iti faci casa! Eu iti las site-ul firmei cu care mi-am facut casa, nu ca publicitate, doar ca sa iti faci o idee: http://sinaigroup.ro/ O zi faina!