viomarmi22

Membru din: 22-09-2017   |   Nivel: ★★

    21 posturi

     1 - 21 din 21 de posturi
    Scris la data: 24 Mar 2020, 12:59
    Foarte frumoase ! Idei excelente pentru fiecare pasionat de grădinărit !
    Scris la data: 25 Nov 2019, 12:20
    Cât costă o găleată de Peneseal Pro și care este consumul pe m2 !
    Scris la data: 14 Oct 2019, 15:27
    Nu am primit nici un preţ, dar nici nu le cer ! Ei trebuie să fie transparenţi, să afișeze preţurile la vedere, cine le ascunde o face doar pentru a profita financiar în detrimentul altor produse mai mult sau mai puţin competitive !
    Scris la data: 25 Sep 2019, 17:06
    La revedere ! Cu 3000€ construiesc cu mâna mea un beci de vreo 8 ori mai mare decât acest moft din fibră de sticlă !
    Scris la data: 25 Sep 2019, 12:20
    Dacă costă mai mult decât un beci clasic de câteva ori mai mare construit cu materiale clasice, nu știu ce marjă de clienți vor fi amatori să cumpere acest mini beci !
    Scris la data: 08 Aug 2019, 12:08
    Aș avea nevoie de un produs de reparație prin turnare sau adăugare cu mistria în cofraj, maxim 100mm lățime și 100mm grosime, pentru marginea unui balcon distrusă în multe locuri de ploi și intemperii ! În această bordură voi incastra ancore de fier beton cu adezivi chimici și o structură legată de aceste ancore din fier beton pentru o armare suplimentară. Spuneți-mi care ar fi produsele cele mai bune și elastice, rezistente la intemperii și UV care se pretează la astfel de lucrări. Adresa mea de mail este : viorelvoltaic@yahoo.ro
    Scris la data: 08 Aug 2019, 11:49
    Soluția se aplică și peste alte tipuri de hidroizolație cum ar fi membranele elastomerice sau doar pe structuri proaspete din beton ?
    Scris la data: 06 Sep 2018, 18:22
    Probabil o soluție de celule film integrate, va putea acoperi toată mașina, fără să se observe acele celule de siliciu incomplete care sunt așezate cam din topor ! Deocamdată celule de tip film CIGS au ajuns la 20% eficiență, cele speciale de pe sateliți undeva la 30%, deci există marjă de îmbunătățire pe viitor !
    Scris la data: 14 Jul 2018, 10:24
    Dacă funcționa direct din 48V de pe acumulatori fără invertor și alte bazaconii, era o veste bună, altfel toată lumea știe că orice aparat de aer condiționat funcționează de pe acumulatori și invertor + panouri fotovoltaice ! Pompe de căldură aer-aer încălzire și răcire este bine să le luați de la unul din producătorii de prestigiu din acest domeniu, adică Daikin, Mitsubishi, Toshiba, eu folosesc de un an un aparat de aer condiționat de 12.000 BTU de la Daikin, clasa A+++ pe încălzire și răcire model RXM35M2V1B cu noul tip de gaz eficient și ecologic R32 !
    Scris la data: 10 Jul 2018, 12:27
    Frumos proiect ! Am încercat și eu o idee de genul acesta, numai că samsarii noștri care vând containere maritime uzate de pe la Constanța, cer sume prea mari, practic cu jumătate din suma cerută de ei, inclusiv transportul foarte scump, construiești aceeași suprafață de container mobil, pe structură din oțel rectangular, pereții închiși cu OSB și vată de sticlă !
    Scris la data: 27 Jun 2018, 11:14
    Păi constructorii noștri nu știu să deschidă un computer, să afle noutățile în domeniul construcțiilor, tocmai lipsa de informație îi fac să construiască anapoda cum îi taie capul, ca prin anii 50" ! Am discutat cu ingineri constructori despre periculosul gaz Radon, care habar n-aveau ce este și cum poate fi contracarat și atunci ce pretenții să ai de la un simplu muncitor ???
    Scris la data: 27 Jun 2018, 10:04
    La noi nu prea se găsesc module din plastic, pentru că nu există interes din partea industriei noastre de materiale plastice să le producă astfel de materiale ieftine din tot felul de plastice reciclate cu miile de tone aruncate oriunde, iar importurile din Italia costă dublu sau chiar triplu ! Acestea fiind spuse eu voi folosi la viitoarea mea casă, module de tip scaun turnate din beton, pentru că piața noastră nu oferă alternative pentru module de plastic împotriva radonului. Am montat mii de module de plastic în Italia pe când lucram în șantier și am înțeles foarte bine rolul acestor sisteme "vespaio ventilato" pentru protejarea sănătății noastre !
    Scris la data: 22 Jun 2018, 12:29
    Am cumpărat țiglă metalică Viking Pruszynski cea mai groasă pe care au avut-o, dar am făcut o afacere proastă, oțelul este moale dacă nu calci atent se îndoaie ca dracu tinând cont că am o greutate de 110Kg nu credeam vreodată că pot să "tuflesc" atâta tablă !!! .Trebuie să o dau jos pe asta și să o folosesc pe unele anexe, să cumpăr altă țiglă mai serioasă, dar voi lua cu mine un clește să-i probez calitatea, cât de oțelită este comparabilă cu al polonezilor, să nu mai arunc banii aiurea !
    Scris la data: 31 May 2018, 11:45
    Gătesc preponderent la plita de inducție, am o plită hibridă 2 ochiuri pe gaz și 2 zone pe inducție Electrolux de ultimă generație, dar butelia de gaz o folosesc foarte rar, îmi ajunge una la cca. 6 luni.Cuptorul pe care-l folosesc este electric cu convecție, gătitul la acest cuptor este net superior celui pe gaz nu mai pun la socoteală că energia electrică pe care o consum la gătit o obțin gratis de la sistemul meu fotovoltaic de 3Kwp ! Deci cei care locuiesc la curte, pot recupera consumul energetic al acestor plite și cuptoare electrice dacă vor investi într-o mică instalație fotovoltaică !
    Scris la data: 17 May 2018, 12:26
    Bună soluție și mai ales ECO, sperăm că va fi implantată peste tot în lume, cât mai repede pentru că aluminiul este metalul care se va impune din ce în ce mai mult în toate domeniile, prețul acestuia fiind în acest moment destul de mare tocmai datorită costurilor de rafinare și consum enorm de energie electrică, nu mai vorbim de emisia de CO2 că este extrem de mare !
    Scris la data: 17 May 2018, 12:20
    Frumoase case ! Pentru folosirea spațiului de pe esplanada casei este mai util și frumos să construiești acoperiș drept, pentru a reda naturii acea amprentă ocupată de casă, plantat mai apoi un strat de gazon, decât un simplu pod al s-au o mansardă anostă !
    Scris la data: 13 Mar 2018, 11:09
    Interesant sistemul, voi cere informații de preț, dar dacă va costa o avere cum se obișnuiește în România ca același material să-l plătești de 3 ori mai mult decât în alte țări, atunci nu văd să se înghesuie lumea la Therma Skirt ! Internetul este mare fraților și lumea se informează, dar ce mă deranjează cel mai mult este faptul că aceste firme nu afișează prețul direct, ci trebuie să le trimiți mail și eu am decis să nu mai cumpăr nimic de la vreo firmă care nu are un catalog de prețuri la vedere, asta înseamnă de fapt că vor să ascundă realitatea în fața unor firme care au prețuri mai mici !
    Scris la data: 13 Mar 2018, 10:52
    Ytong-ul ăsta nu este același lucru cu blocurile de cărămizi BCA ? Ce are diferit YTONG față de BCA ? nu mai înțeleg nimic ! Eu știam că acest gen de cărămizi nu se pretează la structuri portante s-au acolo unde pânza freatică este prea sus, ca în cazul terenului meu !
    Scris la data: 11 Dec 2017, 13:45
    Frumoasă casă, este ca un vis greu de îndeplinit ! O întrebare mă frământă, oare câți oameni de pe acestă plantă își pot permite o astfel de locuință ??? nu cumva este apanajul doar al celor foarte bogați ???
    Scris la data: 22 Nov 2017, 12:07
    Să vezi prețuri nene, o s-o rupi la fugă din start ! Sper să intre chinezii pe fir altfel amărăștenii nu-și vor permite să cumpere nici măcar un m2 din această pânză fotovoltaică minune !
    Scris la data: 22 Sep 2017, 12:25
    Dacă aș construi o casă să se rotească după soare aș face acest lucru doar pentru eficiența panourilor fotovoltaice montate pe o sarpantă și mai puțin pentru peisajul din curtea vecinului !
     1 - 21 din 21 de posturi
    Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
    Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

    Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

    Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

    Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.