Adi

Membru din: 08-02-2013   |   Nivel: ★★

    10 posturi

     1 - 10 din 10 posturi
    Scris la data: 13 Oct 2014, 11:08
    Sa fim seriosi...acolo este vorba de preferinta beneficiarului sau a constructorului....constructori speriati de bombe...de asta am fost la mai multi pana am gasit unul ok...probabil nu au mai folosit reductie pentru pompa betonului, au cerut granulatie mare si au tinut vibratorul in pereti mai mult decat este necesar...si tot lemnul, asa cum am mai spus, poate fi folosit in intregime ca astreala la sarpanta ca nu intra in contact cu betonul...eu stiam si de ale voastre dar daca amvicul cu inaltime de 40 cm (adica mai putine cofraje pe inaltime) si grosimea panoului exterior de 6,35 cm nu rezista la turnare atunci ale voastre cu inaltimea de 25 cm si grosimea de 5 cm exploda instant...nu aveati nici toate certificarile pentru Romania si erati si mai scumpi...o sa va trimit poze de la casa mea si de la vreo 2 in executie pe care le-am vazut cand cautam constructor...nu au pic de lemn...si cu asta am incheiat povestea pe forumul asta ca nu ma plateste nimeni sa-mi pierd timpul...cascati bine ochii,oameni dragi si de obicei discutati cu beneficiarii despre un sistem nou si cereti referinte despre constructori...si nu bagati in seama pe cei care stau si incearca sa-si faca reclama pe forumuri...ca inseamna ca nu sunt ocupati in lipsa de clienti...revin cu pozele zilele astea si in rest am incheiat orice comentariu...pa
    Scris la data: 10 Oct 2014, 16:29
    Cea mai buna solutie este cea care te avantajeaza pe tine...bineinteles ca la parintii mei care sunt din zona de munte si o betoniera face zeci de km pana acolo nu se preteaza solutia cu casa amvic...cea mai buna solutie a fost clar pe lemn fiind material local ieftin...daca nu ai toti banii o data si nu vrei sa te muti in cateva luni o poti face si pe caramida cu speranta ca gasesti meseriasi ieftini pe etape...bca-ul nu mi-a suras de la inceput...nu are valoare portanta cum e caramida si trebuie sa faci cadre de beton si apoi sa vii cu umplutura de BCA...si asa nu iesi deloc ieftin...
    Scris la data: 10 Oct 2014, 16:06
    Asa se face reclama mai nou? Pozele sunt aberante si oricum nu le inteleg...la mine s-a folosit cherestea doar la bordari de ferestre si usi...si peretii au avut inaltime de 3 m...si nu mai spun ca orice scandura folosita am putut sa o folosesc ca astereala la sarpanta ca nu a intrat in contact cu betonul...
    Scris la data: 10 Oct 2014, 09:40
    Buna Dana, Eu constructor mi-am ales dupa ce m-am intalnit cu 3 firme. Cei de la Amvic de unde am luat cofrajele mi-au recomandat cateva firme si mi-au sugerat sa cer referinte clientilor direct despre ei. Adica am cerut constructorului sa vad case in curs de executie si case executate in sistemul asta. Si i-am intrebat pe proprietari cum se comporta casa in exploatare, de facturi platite iarna la intretinere, daca vara tine racoare,de izolatie fonica, de costurile de executie si tot felul de intrebari. Si in acelasi timp i-am intreabat si de constructor daca a fost serios. Iti sugerez sa faci la fel. Impusti doi iepuri dintr-o lovitura: vezi si cum arata casa si vezi si cum este constructorul. Daca vrei eu iti dau numarul constructorului meu daca esti din Buc dar ar trebui sa faci ca mine ca sa te convingi singura...
    Scris la data: 23 May 2014, 13:56
    Ba da...Doar v-am spus ca am absolut toate costurile contabilizate insotite de facturi...cei de unde am cumparat cofrajele din polistiren mi-au spus intre 180 EUR si 210 EUR pentru case pasive in functie de negocieri la materiale si firma de executie cu acte sau nu . M-a dus undeva pe la 189 EUR/mp dar apoi finisajele interioare si exterioare cred ca au fost gata in 2 saptamani. Pe interior am pus rigips prins direct in distantierii din cofraje si pe exterior direct masa de spaclu cu tencuiala decorativa. Amuzant faptul ca vecinul meu iubit, m-a tachinat toata lucrarea ca o sa ma duca dublu decat el pe caramida de 25 cm cu polistiren de 10 cm si incepusem sa cred ca asa este pana a inceput si el finisajele. Apoi, innebunit de o gramada de timp pierdut pe o mie de etape a ajuns la final cu un cost de 12 Eur/mp mai putin ca mine dar lucruri incomparabile. Casa mea este pasiva, din beton, cu termoizolatie tripla din Neopor (facut si pentru temperaturi cu +) nu polistiren alb la densitati bizare. Cand o sa-mi fac timp, daca intereseaza pe cineva, o sa atasez devizul initial si consumul final in care m-am incadrat...si poate niste poze cu ea....O zi buna...
    Scris la data: 23 May 2014, 11:10
    Buna ziua. Mii de scuze ca nu v-am tinut la curent cu decizia pe care am luat-o dar am fost foarte ocupat. Intre timp casa mea este gata deja si m-am mutat in ea. In doar cateva luni am invatat tot ce se poate despre case si ma gandesc ca mi-am ratat cariera si nu m-am facut constructor. Dupa zeci de nopti nedormite cautand solutia cea mai buna si o mie de oferte luate de la mai multe firme de constructii pe diferite siteme, intr-un sfarsit am ales casa din beton turnate in cofraje din polistiren facute la Amvic, in Bragadiru. Asta pentru ca-mi doream o casa Pasiva iar pentru tara noastra asta mi s-a parut cea mai buna solutie. Toate lucrurile au mers de minune si momentan sunt foarte multumit dar astept sa vina iarna sa vad daca intr-adevar casa se comporta asa cum spun toti cei care au o astfel de casa. Foarte import pentru mine in luarea deciziei au fost cateva vizite la benefiari cu case Amvic care mi-au aratat facturi la incalzire si racire pe jumatate la ce platesc parintii mei la o casa cu polistiren de 10 cm pe ea, nu apare niciodata mucegai si igrasie si multumiti in toate cele. Am vrut in prima faza sa o fac pasiva pe caramida dar trebuia sa pun aproape 30 cm de polistiren pe exterior. Ma costa mult si nu am gasit solutie sa elimin puntile termice dupa colt, unde termoizolatia trebuie sa fie mult mai mare conform unui principiu al casei pasive. Apoi, in urma unui deviz facut de biroul de proiectare si pe clasic si pe Amvic costurile erau tot pe acolo dar timpul de executie era mult mai scurt. Ma tot speriau emisiunile de la PRO TV cu un probabil seism in Romania si dupa cateva discutii cu ingineri de structura care mi-au spus ca la un seism mai puternic singurele structuri care nu suporta mari deformari sunt cele din lemn si pereti din beton. Mi-au povestit de caramizile patrunse pe piata romaneasca in ultimul timp (gen Porotherm) neadaptata la condiitile seismice ale Romaniei care au pereti subtiri si sunt casante. Doar ca daca vrea clientul si cerinta este de 90% de ce s-ar mai obosi sa gandeasca in proiectare alte solutii? In cazul unui seism puternic daca casa este facuta cu zidarie portanta, peretii de caramida fisureaza si chiar daca nu o sa cada, reparatiile sunt foarte costisitoare. Se poate intr-adevar face stalpi si grinzi si cu caramida numai sa se umple peretii; dar ceva mai costisitor. Am ales la un moment dat lemnul dar durabilitatea in timp si proprietatile proaste ale vatei minerale la umididate m-a facut sa renunt. Asadar, am pastrat toate facturile de executie si pastrez si facturile de intretinere sa vad peste un an daca s-a meritat investitia in aceasta solutie, asa pentru linistea mea sufleteasca. Deja m-au vizitat 2 familii speriate de ce citise pe net in legatura cu o structura Amvic dar care isi doreau o astfel de casa. Adevarul ca si eu eram la fel, la cate abereatii se vorbesc pe forumuri si cati ,,mesteri'; si neavizati isi dau cu parerea. Plus parerea constructurilor limitati profesional care daca construiau pe caramida, lemnul si Amvicul erau proaste si invers. Fiecare isi trage jarul pe turta lui, e normal. Va multumesc pentru sfaturile dvs si adevarul este ca cea mai buna solutie este cea care ti-o permiti si care te avantajeaza....O zi buna....
    Scris la data: 23 May 2014, 11:08
    Buna ziua. Mii de scuze ca nu v-am tinut la curent cu decizia pe care am luat-o dar am fost foarte ocupat. Intre timp casa mea este gata deja si m-am mutat in ea. In doar cateva luni am invatat tot ce se poate despre case si ma gandesc ca mi-am ratat cariera si nu m-am facut constructor. Dupa zeci de nopti nedormite cautand solutia cea mai buna si o mie de oferte luate de la mai multe firme de constructii pe diferite siteme, intr-un sfarsit am ales casa din beton turnate in cofraje din polistiren facute la Amvic, in Bragadiru. Asta pentru ca-mi doream o casa Pasiva iar pentru tara noastra asta mi s-a parut cea mai buna solutie. Toate lucrurile au mers de minune si momentan sunt foarte multumit dar astept sa vina iarna sa vad daca intr-adevar casa se comporta asa cum spun toti cei care au o astfel de casa. Foarte import pentru mine in luarea deciziei au fost cateva vizite la benefiari cu case Amvic care mi-au aratat facturi la incalzire si racire pe jumatate la ce platesc parintii mei la o casa cu polistiren de 10 cm pe ea, nu apare niciodata mucegai si igrasie si multumiti in toate cele. Am vrut in prima faza sa o fac pasiva pe caramida dar trebuia sa pun aproape 30 cm de polistiren pe exterior. Ma costa mult si nu am gasit solutie sa elimin puntile termice dupa colt, unde termoizolatia trebuie sa fie mult mai mare conform unui principiu al casei pasive. Apoi, in urma unui deviz facut de biroul de proiectare si pe clasic si pe Amvic costurile erau tot pe acolo dar timpul de executie era mult mai scurt. Ma tot speriau emisiunile de la PRO TV cu un probabil seism in Romania si dupa cateva discutii cu ingineri de structura care mi-au spus ca la un seism mai puternic singurele structuri care nu suporta mari deformari sunt cele din lemn si pereti din beton. Mi-au povestit de caramizile patrunse pe piata romaneasca in ultimul timp (gen Porotherm) neadaptata la condiitile seismice ale Romaniei care au pereti subtiri si sunt casante. Doar ca daca vrea clientul si cerinta este de 90% de ce s-ar mai obosi sa gandeasca in proiectare alte solutii? In cazul unui seism puternic daca casa este facuta cu zidarie portanta, peretii de caramida fisureaza si chiar daca nu o sa cada, reparatiile sunt foarte costisitoare. Se poate intr-adevar face stalpi si grinzi si cu caramida numai sa se umple peretii; dar ceva mai costisitor. Am ales la un moment dat lemnul dar durabilitatea in timp si proprietatile proaste ale vatei minerale la umididate m-a facut sa renunt. Asadar, am pastrat toate facturile de executie si pastrez si facturile de intretinere sa vad peste un an daca s-a meritat investitia in aceasta solutie, asa pentru linistea mea sufleteasca. Deja m-au vizitat 2 familii speriate de ce citise pe net in legatura cu o structura Amvic dar care isi doreau o astfel de casa. Adevarul ca si eu eram la fel, la cate abereatii se vorbesc pe forumuri si cati ,,mesteri'; si neavizati isi dau cu parerea. Plus parerea constructurilor limitati profesional care daca construiau pe caramida, lemnul si Amvicul erau proaste si invers. Fiecare isi trage jarul pe turta lui, e normal. Va multumesc pentru sfaturile dvs si adevarul este ca cea mai buna solutie este cea care ti-o permiti si care te avantajeaza....O zi buna....
    Scris la data: 20 Feb 2013, 09:31
    Buna ziua. Multumesc pentru raspunsuri. Citindu-va sfaturile imi dau seama ca alegerea nu este deloc usoara si trebuie sa ma documentez mult mai mult despre ce inseamna sa construiesti o casa. Impreuna cu un prieten (si el doreste sa-si faca o casa), o sa ne documentam pentru fiecare sistem in parte sa vedem avantajele si dezavantajele (eventual, am sa merg la discutie la cate o firma cu sistem constructiv diferit- lemn,metal,caramida si beton in cofraje termoizolante. O sa va comunic rezultatul. Multumesc
    Scris la data: 17 Feb 2013, 23:09
    Stie cineva rezistenta la seism a unei case din lemn,caramida si din pereti de beton? Pe mine ma sperie eventualitatea unui cutremur si vreau ceva solid.
    Scris la data: 08 Feb 2013, 09:13
    Buna ziua.Sunt in punctul de a-mi construi o casa si nu stiu ce sa aleg.Ca tot omul imi doresc ceva de calitate la bani cat mai putini. Plecat cu serviciul cateva luni in Germania am observat ca jumatate din ce construiesc ei sunt case de lemn si case din beton realizate cu cofraje din polistiren, iar restul ca si la noi clasice(stalpi, grinzi, caramida). Nu ma incanta pe caramida pentru ca dureaza foarte mult si nu am incredere in calitatea caramizii existente pe piata. M-am gandit pe lemn dar toti prietenii imi spun ca nu are rezistenta in timp.Mai raman cofrajele termoizolante despre care nu stiu mare lucru, doar ca in Germania se faceau cred 30% din case cu ele.Aici in Romania am gasit o singura firma cu astfel de cofraje la Amvic in Bragadiru.A construit cineva cu ele?Sunt sau nu bune? Am inteles ca o poti face si singur daca ai putin simt practic, izoleaza foarte bine casa si nu mai fisureaza ca e numai beton.E adevarat?A construit cineva cu ele? Dati-mi si mie un sfat.Multumesc.
     1 - 10 din 10 posturi
    Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
    Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

    Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

    Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

    Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.