velicud

Membru din: 15-11-2015   |   Nivel:

    2 posturi

     1 - 2 din 2 posturi
    Scris la data: 11 May 2016, 14:49
    PS: RAMCO GROUP BUSINESS SOLUTIONS este reprezentata de aceeasi oameni de mai sus: Theodor Joian si Ovidiu Xenopol Marin Site-uri de prezentare: ideal-constructii .ro, constructii-idealcm .ro ( se poate observa ca este aceeasi adresa si anume Str. Heliade intre Vii, Nr.8 )
    Scris la data: 15 Nov 2015, 22:50
    Buna ziua, Am contractat o lucrare de constructie locuinta(casa la rosu Sp+P+Et plus acoperis) cu firma SC RAMCO GROUP CONSTRUCT EXPERT S.R.L. reprezentata de Theodor Joian(in calitate de director general) si Ovidiu Xenopol Marin(in calitate de administrator). Lucrarea de constructie a inceput pe data de 20.04.2015 urmand a fi finalizata in termen de 3 luni. Pentru constructia locuintei am contractat un credit ipotecar conform caruia platile catre firma de constructii erau impartite in 4 etape. In data de 26.06.2015 am efectuat plata pentru Etapa 3, desi in acel moment inca nu erau efectuate toate achizitionarile de materiale care erau stipulate in devizul aferent acestei etape(o mare parte din materialele pentru acoperis erau incluse in plata acestei etape), si din acel moment a inceput sa isi arate adevarata fata aceasta firma. Pana in data de 30.09.2015 aceasta firma, prin cei doi reprezentanti mentionati mai sus, nu au facut altceva decat sa ma amane de la o saptamana la alta spunandu-mi de fiecare data ca vor primi niste bani de la celelalte lucrari, pe care le mai au, pentru a putea continua lucrul la constructia casei(mai exact am de recuperat materiale in valoare de 5000 EUR, conform devizului, pe care aceasta firma nu a mai binevoit sa le aduca la santier). In data de 30.09.2015 m-am vazut nevoit sa inchei un proces de receptie partiala, cu aceasta firma, in care sa se mentioneze exact ceea ce a fost facut la casa si tot ce a ramas nefinalizat(am fost nevoit sa fac acest proces verbal pentru a putea continua lucrarile cu o alta firma de constructie deoarece trebuia sa reusesc sa construiesc si acoperisul casei pana venea iarna sau incepeau ploile; bineinteles ca a fost nevoie sa contractez si un alt credit pentru a acoperi paguba adusa de aceasta firma ...). In acest moment ma judec cu aceasta firma pentru a incerca sa recuperez cei 5000 EUR. Am scris aceste randuri pentru a veni in ajutorul tuturor oamenilor de buna credinta care incearca sa isi ridice o casa (cu toate sacrificiile care presupune acest lucru), respectand toate regulile impuse de autoritati (folosirea unei firme autorizate, toate autorizatiile la zi, toate taxele aferente la zi...) si care au de a face cu astfel de firme de 'TEPARI' care nu fac altceva decat sa isi bata joc de munca oamenilor cinstiti. Incerc sa adaug acest mesaj in cat mai multe site-uri de profil pentru a putea fi vazut de cat mai multe persoane. Am facut si reclamatie la Protectia Consumatorului(cu numar de inregistrare care poate fi verificat - 18920 / BUCURESTI din 19.09.2015), urmare careia tot ce a putut face PC a fost sa le dea o amenda modica. Urmeaza sa se finalizeze procesul pe care l-am demarat impotriva acestei firme in incercarea de a-mi recupera paguba produsa de aceasta firma(nu se stie insa peste cati ani ...). Ma puteti contact pe mail-ul velicud@gmail.com pentru a va oferi detalii referitoare la aceasta firma, pentru a evita sa ajungeti intr-o situatie similara. Dragos Velicu
     1 - 2 din 2 posturi
    Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
    Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

    Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

    Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

    Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.