salut, v-am atasat o fotografie cu un acoperis cu tabla normala. Problema este urmatoarea. Am undeva niste fisuri, vreo 2, la imbinarea placilor de tabla. Am gasit o astfel de fisura, de fapt este o gaura cat un varf de cui, foarte foarte greu de sesizat. dar la ploaie, prin gaurica aia mica, se scurg picaturi care umezesc tavanul de rigips. Ei bine, mai am doua astfel de fisuri, judecand dupa umezeala de pe tavan. Dar nu le gasesc. Tot ce stiu esta ca tabla arata bine, la imbinarea lor este problema. Cei care au pus tabla, au batut la imbinare cu ciocanul, si micile puncte de la lovituri au slabit din calitatea materialului, au ruginit si s-au spart. Asta e teoria mea. Anul trecut am izolat toate imbinarile cu banda zincata, foarte buna, dar dupa inghetul iernii se deterioreaza banda. Cineva mi-a spus sa folosesc cositor topit, dar sunt vreo 28 m/2 si pare cam migaloasa treaba. Oricum, imi puteti va rog recomanda o solutie ca sa izolez foarte bine, sa reziste, astfel incat sa nu schimb tabla? Repet, numai la imbinari e problema. Tabla nu este absolut deloc ruginita, n-are rost s-o schimb pentru cateva gaurele la imbinari.