hukk

Membru din: 19-01-2015   |   Nivel:

    3 posturi

     1 - 3 din 3 posturi
    Scris la data: 28 Jan 2015, 12:27
    Asa arata apartamentul nostru . Ne gandeam la izolat peretele interior care face legatura cu baia si tavanul. Sunetul de impact se aude acum si unde am trasat linia discontinua inainte nu se auzea in living asa tare . Tot peretele dormitor/baie este BCA 10 cm , doar peretele din dormitor este izolat , restul sunt goi . Cat ti-au cerut pentru masuratoare , ce marime are peretele izolat ? stima
    Fisiere atasate
    Scris la data: 27 Jan 2015, 16:39
    Ma bucur ca esti multumit de lucrare . La noi nu a venit nimeni sa faca nici o masuratoare . Ce perete ai intre tine/vecin ?noi avem BCA 10cm . Sunetele acum se duc prin tavan si se sparg in living tocmai in coltu opus al apartamentului . Solutii am gasit . Am vb cu vecinii le-am explicat ce zgomote se aud deranjate dupa ora 22:00. Le-am recomandat crocsi , covoare si sa o lase mai moale cu tropaitu seara . Ideal la o lucrare de acest gen trebuie facuta toata camera/pardoseala . Cum izoleaza hd foam plus + blocktech izoleaza si vata minerala de 10cm acelasi rahat si mult mai ieftin. Noi am avut vata de 5cm fara rigips fonic si nu se auzeau voci tv tipete , doar zgomotele de impact , alergat , mers normal , lucruri trantite/scapate pe parchet . Acum am marit grosimea peretelui si suntele sunt la fel , de aici ce inteleg , ca materialul in cazul meu este pistol cu apa . In momentu asta biroul meu este in living colt opus si aud deasupra mea cum alearga copilu prin casa , inainte NU auzeam , foloseam livingu sa dormim pana rezolvam cu dormitorul , de aici ce concluzie tragem din nou? DIn pozele puse vad ca ti-a pus blocktech si pe profilele exterioare care fac priza cu peretele rigips care si el este infoliat cu blocktech , noua ne-au pus blocktech pe profile doar pe partea in contact cu pardoseala/perete stanga dreapta si tavan . Este un video pe youtube unde isi fac reclama prin 2012 unde acel individ spune ca trebuie lasat 4mm sus 4 mm jos care se imple cu silicon constructii. Noua ni l-au pus jos pe o banda daia cu adeziv ca sa nu stea direct pe parchet si sus lipit de tavan cu kit/rigips . Problema mea este ca peretii mei interiori sunt din rigips carton fara nimic in ei . Tavanul este la fel pus pe profile si se face camera de ecou mare , amplificare suntet ,de aceea suntetul din pardoseala/tavan ( vecin ) pleaca direct la mine in acel loc gol. Trebuie dat jos tavanul pusa vata , si peretele stanga/dreapta la fel umpluti cu vata ca sa estompeze sunetul . Sau sa faci peretii interior caramida , tavanul cu vata minerala. Sunetul pleaca din pardoseala dar daca tu in camera ai pereti goi de jos pana sus se amplifica .
    Scris la data: 19 Jan 2015, 12:33
    Buna seara . Locuim intr-un bloc 2010 zona titan , 2 camere . Suntem legati dormitor in dormitor cu un apartament de 3 camere , peretele fiind bca 10 . Dupa 4-5 luni locatarii s-au plans si dezvoltatorul a izolat fonic acel perete cu vata minerala bazaltica ( profile prinse pe bca si intre acea vata ) placa rigips normala . Dupa 4 ani vecinii nostri s-au mutat si au inchiriat apartamentu . Au inceput zgomote de impact , alergat prin casa , lucruri scapate pe parchet , mers normal pe calcai , sunetele vocale , muzica , tv nimic . Am vb cu vecinii ei nu au foarte multa mobila 2 copii 5 respectiv 11 ani , dormitorul legat de noi fiind acum camera baiatului de 11 ani . Am inceput sa ma uit dupa o izolatie fonica mai buna am ajuns la DETAILS.RO . Pun mana pe telefon sun explic situatia , mi se face o lista cu ce am nevoie intreb de echipa de montare imi recomanda echipa lor . Apar materialele impreuna cu 2 muncitori si patronul lor . Produsele comandate HD FOAM PLUS , BLOCKTECH 70 , bride cu amortizor , rigips fonic , adeziv acustic , profile si restul accesoriilor . S-au apucat de treaba au dat jos izolatia veche acea vata minerala ( foarte proasta din spusele lor ) au montat peretele nou care a mai mancat 7cm din camera . Acum vine surpriza , suntele de impact se aud de 2x mai tare , si se aud prin toata casa acum nu doar dormitor se aud tocmai in living si acel copil tropaie in living la el . Baietii au dat din umeri si s-au tirat , total factura 5300 ron . Nu recomand aceasta firma neprofesionala . Daca erau pro cum se laudau ( noi suntem aia originalii care punem izolatie lu' Smiley ) faceau masuratori etc inainte si apoi se apucau de treaba daca aveam bugetul respectiv . Acum cu banii dati si buza umflata nu am ramas decat cu un gol in cont si stomac si o sila enorma . Sa faci casa santier 3 zile pentru un perete de 11mp2 sa iei liber de pe la servici , sa storci 5300 ron in speranta ca o sa dormi dupa ora 22:00 , au ramas vise umede . Am vb cu vecinii din nou , i-am invitat sa auda suntele de impact si i-am rugat dupa ora 22:00 sa o lase mai moale cu galagia recomandadule papuci spuma si un covor . Pe zi nu trec 10 secunde sa nu auzi tropaieli bubuituri etc cand sunt oamenii acasa si fac activitati in casa . Inainte cu acea vata nu se auzeau in dormitor si suntele gen plans etc deloc , acum se aud si alea. Daca acel burete de rahat izoleaza fonic de 8x mai bine decat vata eu sunt Stefan cel Mare . Am pus toate prostiile lor cu speranta ca una fara alta nu merg , trebuie si x si y si z ca sa fie treaba treaba . Daca acel HD foam este bun daca se izoleaza toata camera e un mare rahat impreuna cu blocktech 70 . Te duce la peste 250 milioane si faci camera mica , prefer sa dau jos peretele de bca si sa fac unul din caramida etc . Pe acel block tech 70 pe rola de carton nu scrie nimic de asa ceva am facut poza . Imi pare rau ca am apelat la aceasta firma DETAILS nu recomand !!!
    Fisiere atasate
     1 - 3 din 3 posturi
    Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
    Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

    Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

    Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

    Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.