Frank Friederich

Membru din: 30-12-2014   |   Nivel:

    3 posturi

     1 - 3 din 3 posturi
    Scris la data: 02 Jan 2015, 15:04
    Va multumesc ,mult pentru bunele intentii si sfaturi!acum se pare ca merge,a crescut temperatura in casa dar tot nu stiu daca este ok cum au facut racordurile pe direct,mai am garantie pana in mai dupa care trebuie sa ma descurc cu altcineva.....
    Scris la data: 01 Jan 2015, 17:08
    Buna ziua si la multi ani!Va multumesc pentru informatii,va marturisesc ca nu stiu sa le folosesc,si anume sa le luam pe rand:1)pompa de circulatie se pare ca merge pe toate trei trepte(tur si retur cald);2)la aer in instalatie nu stiu cum sa apreciez altfel decat ca incalzeste toata pardoseala cand merge;3)presiunea scazuta din instalatie nu stiu cum se verifica;4)termostatul centralei cupleaza si decupleaza comenzile temperaturii cerute ale apei.Vreau sa va spun ca au fost reprezentantii service ale firmei care a facut instalatia si pana acum au fost de trei ori,nu stiu daca au gasit cu adevarat ce este ca au tot spus ca totul e ok si nu au ce sa faca.Pana la urma am auzit cum comunicau cu cineva la telefon si au recurs la inversarea sensului pompei de pe circuit,au pus-o pe retur si au anulat functia de amestec retur cu apa din centrala si au deschis termostatul de la intrarea in pardoseala la 60 grade iar centrala au fixat-o pe 65 grade.Nu sunt de meserie dar cred ca centrala a ajuns pe mainile unor nepriceputi si mi-e teama sa nu se defecteze ceva.....si ma gandesc si la consumul de gaz ca acum nu prea mai decupleaza arzatorul,fiind pe direct.Repet ca centrala si instalatia sunt in garantie dar imi fac griji sa nu se defecteze ceva,as dori poate o confirmare ca toate racordurile sunt bine facute si ca beneficiez de toate functiile de economisire ale centralei,altfel cumparam una simpla si ieftina(Bosch zwb 28 c).Daca ma puteti sfatui in continuare mai pot da si alte detalii,poze,etc.Va multumesc anticipat!
    Scris la data: 30 Dec 2014, 12:31
    buna!nu stiu daca am intrat bine pentru problema mea dar incerc totusi.Avem instalata incalzire in pardoseala de 2 ani,insa anul trecut nu am locuit acolo si acum ma infrunt cu o problema grava.De cum a venit frigul am pus termostatul la 22 grade si am descoperit ca centrala(bosch,cu convectie,pe gaz) sau pompa nu fac circuitul cum trebuie,ce poate fi?are perioade cand da semne ca totul e ok si apoi se raceste pardoseala.Am anuntat la firma care a facut instalatia si astept sa vina,in casa am 15 grade si afara -1(acum e pranzul,azi noapte au fost 14 in casa si -12 afara).Cateva sugestii,sfaturi sa stiu la ce sa fiu atent cand vin cei de la firma.Multumesc!
     1 - 3 din 3 posturi
    Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
    Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

    Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

    Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

    Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.