Nicole Frasinoaie

Membru din: 20-09-2012   |   Nivel: ★★

    17 posturi

     1 - 17 din 17 posturi
    Scris la data: 10 Jul 2014, 12:40
    Care ar fi plantele care indeparteaza insectele si care sunt recomandate pentru veranda?
    Scris la data: 24 Jun 2014, 17:14
    Si inca cateva poze, tot din colectia mea de inspiratii stranse de pe net.
    Fisiere atasate
    Scris la data: 24 Jun 2014, 17:13
    Eu m-am gandit mult la asa-zisa bucatarie de vara, chiar avem in plan sa ne facem si noi in curte. Evident ca am cercetat mult pe net pe tema asta. Mie imi place foarte mult piatra, asa ca m-am oprit la ceva de genul pozelor de mai jos. Ce parere aveti? Vedeti vreun inconvenient intr-o astfel de amenajare, in tara noastra?
    Fisiere atasate
    Scris la data: 27 Sep 2013, 14:55
    Buna ziua, Am nevoie de un blat de bucatarie dimensiuni 62/64 cm, grosima 4,5 cm. Gasesc la dvs? Si cat ar costa (culoare alb sau rosu - solid - pg. 1)? Multumesc
    Scris la data: 11 Jul 2013, 16:11
    Mda, avem primar. Si iata, face proiecte. Proiecte care: - corecteaza probleme care nu exista (cat de aglomerata e acea zona? cat timp pe zi? avem oare acolo un ambuteiaj perpetuu?) - muta problemele dintr-o parte in alta (aglomeratia se va muta la Arcul de Triumf, pentru ca, desi vorbim de pasaj subteran, traficul nu poate fi inghitit de pamant) - rezolva probleme mici si punctuale cu interventii supradimensionate si costisitoare, generand noi probleme pe termen mediu si lung (mai mult trafic in zona = mai multa poluare, combinata cu distrugerea spatiilor verzi din zona) E foarte bine. Nu vom avea sosea de centura, ca traficul sa poata fi directionat IN AFARA ORASULUI, nu vom avea metrou catre Otopeni sau alte variante eficiente si rapide de transport in comun, ca sa ne putem lasa masinile acasa, dar vom avea pasaj subteran ca sa traversam mai repede o intersectie. De fapt, asa ne trebuie, ca doar avem primar!
    Scris la data: 30 Apr 2013, 14:45
    Sa povestesc in continuare... Dupa ce m-am gandit mult ce sa fac cu surcelele primite si am reusit sa-mi stapanesc primul impuls de a cere banii inapoi, am inceput sa ma uit atent la cele 3 ramurele, incercand sa detectez semne de viata printre uscaturi. Mai mult din dezamagire decat din convingere, am decis sa-i pun apa si am plasat ghiveciul la lumina. In doua zile, deja incepusera sa apara niste mugurasi discreti. Iar dupa fix o saptamana (23 aprilie), planta arata ca in fotografiile de mai jos. Astazi se fac doua saptamani de cand o am, diseara am sa-i fac din nou poze, ca sa vedem evolutia...
    Fisiere atasate
    Scris la data: 30 Apr 2013, 14:23
    Dragilor, revin aici, in acest club ad-hoc al iubitorilor de Paulownia (pe care cumva l-am provocat aruncand o intrebare nevinovata), ca sa va povestesc experienta mea recenta... Dupa cum stiti (sau ati putea afla citind mai sus), eu aveam de gand sa gasesc undeva un puisor de Paulownia ceva mai marisor (1-2 ani)... N-am gasit asa ceva, prin urmare, in disperare de cauza, am comandat la Sieberz o Paulownia. 72 lei, inaltime la livrare (ziceau ei) 60-80 cm. Am asteptat cateva saptamani si, cand in sfarsit au facut livrarea, am gasit in pachet un ghivecel cu 3 bete uscate, cel mai inalt dintre ele avand cam 10 cm. Va dati seama ca am fost suparata! Am vrut sa-l trimit inapoi! Asteptam o planta serioasa si am primit doua vreascuri! E drept ca mi-au facturat mai putin decat pretul initial (cel din comanda), dar cand ceri (si esti gata sa platesti) un cozonac si vanzatorul iti pune in brate o punga de faina, spunandu-ti sa-ti faci singur cozonacul, nu prea e placut! Iata cum arata Paulownia mea cand am primit-o (pe 16 aprilie, intr-o zi de marti):
    Fisiere atasate
    Scris la data: 26 Feb 2013, 16:35
    Intr-adevar, e minunat ce fac acesti oameni!
    Scris la data: 18 Feb 2013, 16:09
    Ai putea studia si varianta cimbrisor de camp (Thymus Serpyllum), cel putin pentru unele zone. Din cate stiu, rezista si la temperaturi sub 0 grade, este rezistent la seceta (deci nu trebuie udat des), suporta bine soarele dar se dezvolta si la umbra, creste si in soluri aride, infloreste din mai pana in septembrie si se inmulteste rapid. Ca si trifoiul, este o planta invaziva, ceea ce inseamna ca nu lasa sa se dezvolte buruienile. Nu creste mai inalt de 30 de cm.
    Scris la data: 13 Feb 2013, 17:24
    Domnule draga, dar ce fel de pisici aveti in gradina? Tigri? Cum de nu le puteti prinde fara capcane sau alte asemenea dispozitive? Si cate aveti de va chinuie chiar atat de mult incat ati ajuns sa cantariti chiar si optiunea de a le otravi sau de a le impusca?... Chiar daca ati respins-o, e clar ca v-ati gandit la ea. Bantuie oare pe la dumneavoastra un roi de pisici distrugatoare de flori, un fel de lacuste cu blana? Cel putin, va felicit ca inclinati spre solutii mai miloase si nu doriti sa scapati intreg cartierul de pisici. Sunteti un om sensibil!
    Scris la data: 21 Nov 2012, 14:17
    Buna ziua, Din pacate eu nu am reusit sa gasesc inca o sursa care sa poata livra arbori de 1-2 ani (eu asa ceva mi-as dori, ca sa le scad riscul de a muri in prima iarna). Domnul Herascu de mai sus n-a mai dat nici un semn de la ultimul sau mesaj, dar din ce am vazut pe blogul sau are numai rasaduri de 10-20 cm, iar eu nu asta caut. Am mai gasit la cateva firme de profil puieti tineri de diverse inaltimi, de regula nu mai mari de 100 cm, dar eu personal nu prea am incredere in plantele crescute cine stie cum sau cine stie unde (o sa caut totusi contactele si o sa revin catre Dvs cu un nou mesaj). Eu as vrea sa gasesc o pepiniera cu plante crescute in Romania (nu aduse din Franta, Italia, Olanda, etc), in pamant si nu in composturi imbunatatite chimic. Stiu, sunt cam pretentioasa, dar am avut destule experiente proaste cu astfel de furnizori. Eu o sa continui sa caut si, daca nu voi gasi, in primavara am sa cumpar puieti de la gradina botanica si-i voi planta direct in gradina, sperand ca peste vara sa creasca suficient incat sa reziste cand vine din nou iarna. Daca cumva gasesc copacei cat de cat crescuti, promit sa va anunt si pe dvs. Cum, la fel, daca dvs gasiti pe cineva capabil sa livreze arbori (nu rasaduri), v-as ruga nespus sa ma anuntati si pe mine. Va multumesc mult!
    Scris la data: 13 Nov 2012, 13:42
    Sau inca o varianta: ALGAKILL de la Trans-Aktt. Vezi link atasat.
    Scris la data: 13 Nov 2012, 13:09
    Produsul care se numeste "ALGAE & MILDEW REMOVER" de la Stone Care este, din cate se lauda ei, exact pentru asa ceva. Atat la granit cat si la travertin. Detalii in link-ul de mai jos.
    Scris la data: 18 Oct 2012, 12:10
    Puteti livra si plante mai mari de 10-20 cm? Aveti cumva de vanzare si copacei care au, sa zicem, deja un an? Eu asta incerc sa gasesc acum. Ma gandesc ca in felul asta cresc mult sansele de supravietuire. In plus, imi reduc si mie timpul de asteptare pana la a avea un copac in gradina. Va rog, daca puteti livra si puieti mai mari, spuneti-mi la ce pret. Multumesc.
    Scris la data: 05 Oct 2012, 11:48
    Multumesc pentru informatii! Sunt din ce in ce mai convinsa sa-mi pun un astfel de copac in gradina! Daca-mi iese, va fi o splendoare! Stie cineva de unde as putea sa cumpar un astfel de copac? Vreun furnizor de incredere, cu plante sanatoase? Sau ar fi mai bine sa fac rost de seminte si sa incerc asa?
    Scris la data: 28 Sep 2012, 14:38
    Pai daca vorbim despre ce nu ne place in orasul nostru, sa nu uitam de ghemurile de cabluri care ne intuneca cerul si care stau sa ne cada in cap in orice secunda... S-au laudat mult cu marele proiect de ingropare a cablurilor, ba chiar s-a mai si facut cate ceva si totusi, chiar si acolo unde deja exista conducte subterane, cablurile, de multe ori taiate, atarna in continuare pe stalpi sau, si mai rau, pe trotuar, peste masini, prin copaci.
    Fisiere atasate
    Scris la data: 24 Sep 2012, 15:27
    Am intalnit pe Internet acest copac numit Paulownia (sau arborele printesei) si m-am indragostit de el. Se pare ca este intr-adevar un arbore minune: creste extrem de repede (intr-un an cat altii in 7), face niste flori superbe si multe, are frunze gigantice (ca niste urechi de elefant), coronament mare (ceea ce inseamna multa umbra) si alunga insectele. De cand l-am vazut, ma tot gandesc sa-mi plantez un astfel de copac in gradina. Stie cineva sa ma ajute, sa-mi spuna daca Paulownia rezista la clima din Romania? Supravietuieste peste iarna, daca temperaturile sunt foarte scazute? Si as mai avea o intrebare: daca alunga tantarii si insectele, alunga si albinele? Daca il plantez in apropierea pomilor fructiferi, vor mai veni albinele si insectele la acestia? Multumesc.
    Fisiere atasate
     1 - 17 din 17 posturi
    Pentru noi, confidențialitatea dvs. este importantă
    Portalul spatiulconstruit.ro folosește cookies pentru a asigura funcționalitatea și securitatea site-ului, pentru a personaliza conținutul și modul de interacțiune, pentru a oferi facilități de social media și pentru a analiza modul în care este utilizat site-ul. Aceste cookies sunt stocate și prelucrate, de către noi sau partenerii noștri în conformitate cu toate reglementările în vigoare și toate standardele de confidențialitate și securitate actuale.

    Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dumneavoastră cu caracter personal să nu necesite consimțământul dumneavoastră, dar vă puteți exprima acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus utilizând butonul SUNT DE ACORD de mai jos.

    Navigând în continuare, vă exprimați acordul implicit asupra folosirii cookie-urilor.

    Mai multe detalii despre politica noastră de confidențialitate aflați aici: https://www.spatiulconstruit.ro/politica-de-confidentialitate.