buna seara, am si eu o problema cu condensul.Ca sa intelegeti problema mea o s-o iau cu inceputul: acum vreo 3 ani am renovat o casa a bunicilor, casa era din paianta, am turnat o fundatie de jur imprejurul casei deoarece nu avea din constructie pentru a rigidiza stalpii din lemn ai peretilor, am tencuit toate camerele pe interior, folosind plasa rapits, pe exterior erau tencuite si le-am izolat cu polistiren de 10 , am pus geamuri termopan, am turnat placa din beton, sub ea am pus polistiren extrudat de 2, am gletuit peretii,am montat centrala termica pe gaz cu calorifere in fiecare camera pentru incalzire, si am reusit pana la venirea frigului sa dau varul pe pereti fara a monta parchetul, pe timpul iernii casa am incalzit-o chiar daca nu am locuit acolo, pentru a putea sa mai fac amenajarile , dar surpriza peretii exteriori au inceput sa transpire , varul s-a umflat si erau umezi mereu, anul urmator am descoperit varul oskar ceramic pe care l-am folosit si care dupa ce l-am dat pe perete s-a facut ca o vopsea, a venit iarna, surpriza peretii au inceput sa ttranspire iar, eu locuind in acea casa, varul nu a mai cedat pur si simplu strgeam apa de pe perete zilnic, primul rand de parchet de la perete este compromis, a aparut si mucegaiul pe mobila, chiar si pe haine, am folosit si dezumidificator si umidificator, nimic mereu trebuie sa stergem peretii de apa,am observat ,ca atunci cand am fost plecati vreo 2 zile si lasand caldura la vreo 19 grade, in general mergea la 23 avand si copii mici ,ca peretele nu se mai uda . Anul acesta cand se va incalzi mai bine afara vreau sa scap de acest inconvenient, ma gandeam sa izolez si pe interior cu polistiren extrudat de 3 poate rezolv ceva, cautand mai multe date si intreband pe la asa zisi mesteri fiecare cu parerea lui am inteles ca sub polistiren e posibil sa apara mucegaiul, fiind spatiu inchis nu am cum verifica.Am auzit de aktivtherm o termoizolatie de interior, am luat legatura cu reprezentantii producatorului, i-am explicat proble mea cum am descris si mai sus si mi-au recomandat sa folosesc mai intaio tencuiala termoizolanta de interior tot de la iei care se da intr-un strat de circa 1,5 cm dupa uscare aproximativ 3 saptamani sa folosesc aktivtherm care sa da cu trafaletul. Acum rugamintea mea la dumneavostra cei care sunt in domeniu, care au mai intampinat problema de care ma lovesc eu acum sa ma ajute cu sfaturi ideii, sau indrumari catre persoane care ma pot ajuta. Ce ar fi mai bine izolare la interior cu polistiren extrudat sau acest sistem aktivtherm care este destul de costisitor, sau poate sunt alte rexolvari la cere eu nu m-am gandit. Va multumesc anticipat